Wizyta prezydenta Kazachstanu w Polsce. Są porozumienia gospodarcze, w tym dotyczące rolnictwa

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce, której będzie towarzyszyć także Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze.

2016-08-22, 20:12

Wizyta prezydenta Kazachstanu w Polsce. Są porozumienia gospodarcze, w tym dotyczące rolnictwa
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podczas ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda: wizyta prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa przynosi efekty - podpisano trzy deklaracje o współpracy gospodarczej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek prezydenci Andrzej Duda i Nursułtan Nazarbajew podpisali deklarację o współpracy gospodarczej między Polską i Kazachstanem.

Zakłada ona między innymi współpracę w dziedzinie rolnictwa, a także pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Bankiem Rozwoju Kazachstanu.

Na konferencji po spotkaniu z prezydentem Nazarbajewem Andrzej Duda powiedział, że Polska chce, żeby zwiększył się eksport polskich towarów do Kazachstanu, a także, by nasze firmy były aktywne na kazachskim rynku. Trwają też rozmowy o uruchomieniu stałego połączenia lotniczego między Warszawą i Astaną.

We wtorek Andrzej Duda i Nursułtan Nazarbajew otworzą Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze.

REKLAMA

Podpisano porozumienie w dziedzinie rolnictwa

W obecności prezydentów obu państw zostało podpisane porozumienie między rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie rolnictwa. Dokument ten ze strony kazachskiej podpisał wicepremier, minister rolnictwa Askar Myrzahmetov, a ze strony polskiej minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

– Podpisane dziś porozumienie nada impuls do zdynamizowania naszej współpracy, zarówno biznesowej, jak i eksperckiej – powiedział minister Jurgiel i dodał, że podpisany dziś dokument otworzy nowy rozdział w dwustronnych relacjach.

Zawarcie porozumienia było inicjatywą strony kazachstańskiej. Dotyczy ono współpracy m.in. w kwestiach uprawy roślin i hodowli zwierząt, badania odmian, kwarantanny i ochrony roślin, a także spraw weterynaryjnych, nauki i techniki rolniczej, mechanizacji rolnictwa oraz kontaktów handlowych.

Spotkanie i memorandum w resorcie rolnictwa

Po rozmowach w Pałacu Prezydenckim, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie ministra Krzysztofa Jurgiela z wicepremierem, ministrem rolnictwa Republiki Kazachstanu Askarem Myrzachmietowem. Podczas spotkania podpisane zostało memorandum w sprawie współpracy między Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa Rzeczypospolitej Polskiej, a Komitetem Państwowej Inspekcji ds. Kompleksu Agro–Przemysłowego Republiki Kazachstanu. Dokument podpisali: ze strony polskiej główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski, a ze strony kazachskiej przewodniczący Komitetu Państwowej Inspekcji w Sektorze Rolno-Przemysłowym Ministerstwa Rolnictwa Republiki Kazachstanu Boran Rachimbiekow.

Memorandum dotyczy współpracy międzynarodowej w zakresie kwarantanny i ochrony roślin oraz zwalczania organizmów kwarantannowych szkodliwych dla roślin i produktów pochodzenia roślinnego, jak również kontroli i zapobiegania ich introdukcji i rozprzestrzeniania na terytoriach swoich państw.

– Jestem przekonany, że memorandum przyczyni się do pogłębienia współpracy dwustronnej między inspekcjami – powiedział minister Jurgiel.

Minister podkreślił, że Polska zainteresowana jest rozwojem wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi miedzy naszymi krajami.

– Potencjał w rozwoju wzajemnego handlu i inwestycji nie jest w pełni wykorzystany – zaznaczył szef polskiego resortu rolnictwa i dodał, że konieczne jest usuwanie barier, które utrudniają wzajemny handel. Prosił o uznanie przez Kazachstan, w związku z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, regionalizacji terytorium Polski, a także pilne zaakceptowanie wzorów świadectw weterynaryjnych dla pasz pochodzenia roślinnego i pasz oraz dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego. Minister podkreślił, że z zadowoleniem przyjął informację o możliwości wwozu z Polski na terytorium Kazachstanu bydła hodowlanego i użytkowego.

Posiadamy z Kazachstanem dodatni bilans wymiany handlowej towarami rolno- spożywczymi. W 2015 r. wyniósł on ok. 33,2 mln euro. Najważniejszą pozycją polskiego eksportu były świeże jabłka (19,9 mln euro), cukier, mięso wołowe mrożone, a także mleko i jego przetwory. W przyszłym roku Kazachstan będzie gospodarzem Wystawy EXPO 2017, która odbędzie się w Astanie.

– Polska będzie w niej aktywnie uczestniczyć, a nasza żywność, która będzie podczas tej wystawy promowana, na pewno zdobędzie uznanie konsumentów – powiedział minister Krzysztof Jurgiel.

Ekonomiści: warto zacieśniać kontakty gospodarcze z Kazachstanem

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla, że Kazachstan jest krajem, z którym warto zacieśniać kontakty gospodarcze. Wskazuje na jego dobre perspektywy gospodarcze, pomimo obserwowanego w tej chwili spowolnienia.

Ekonomistka przypomina, że polskie firmy od lat blisko współpracują z kazachskimi partnerami. Monika Kurtek przypomina, że Kazachstan jest czwartym partnerem Polski na Wschodzie. W tym kraju obecnych jest już blisko 200 polskich przedsiębiorstw - głównie małych i średnich.

Rozmowy o współpracy gospodarczej

Prezydenci obu krajów wezmą udział w Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym. Nazarbajew spotka się również z premier Beatą Szydło i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Ambasador Kazachstanu Ałtaj Abibułłajew zaznaczył, że będzie to trzecia wizyta prezydenta w Polsce od chwili nawiązania stosunków dyplomatycznych między państwami, ale pierwsza państwowa. Podczas niej ma zostać podpisanych ok. 25 umów, w tym trzy o charakterze międzypaństwowym, a pozostałe międzyresortowym lub będą to umowy między firmami. - Będą dotyczyły inwestycji, bankowości, rolnictwa - zaznaczył.


- Wedle naszych bardzo ostrożnych, pesymistycznych i skromnych ocen podczas wizyty mogą zostać zawarte umowy o wartości ok. 1 mld dolarów. Rząd Kazachstanu jest bardzo zainteresowany, aby z pomocą tych najbardziej innowacyjnych technologii, know-how, najbardziej rozwiniętych przedsiębiorstw rozwijać wspólną polsko-kazachską produkcję w wielu branżach czy kierunkach. To mogą być materiały budowlane, to może być rolnictwo, chemia i infrastruktura - powiedział.

Dodał, że Polska jest pierwszym unijnym krajem, do którego dociera kazachski eksport. - Dlatego Polska jest naturalnym partnerem Kazachstanu, który otwiera drzwi na całą Unię Europejską - powiedział.

W ostatnich latach wzajemna wymiana handlowa rosła

W ostatnich latach wzajemna wymiana handlowa rosła. W 2012 r. obroty między krajami sięgnęły 960 mld dolarów, w 2013 r. prawie 1,2 mld dolarów, by w 2014 r. osiągnąć wartość 2,3 mld dolarów. W 2015 r. zanotowano spadek wartości (wymiana wyniosła ok. 1,1 mld dolarów według kazachskich danych, 1,35 mld dolarów według polskich danych), jednak – zdaniem ekspertów – jest to pokłosiem spadających na świecie cen surowców.

W ostatnich latach eksportem towarów do Kazachstanu zajmowało się ponad 1400 polskich firm (na ponad 40 tys. firm zajmujących się w Polsce eksportem), a importem kazachskich towarów do Polski – co najmniej 100 (na niecałe 50 tys. firm zajmujących się w Polsce importem).

Najważniejszym obszarem działalności polskich firm w Kazachstanie jest branża naftowo-gazowa, w tym poszukiwanie i zagospodarowanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz sektor farmaceutyczny. Polskie firmy obecne są także w sektorze elektroenergetycznym, infrastruktury szynowej, budownictwie i sektorze materiałów budowlanych, przemyśle maszynowym i urządzeń transportowych, produkcji rur z tworzyw sztucznych, a także w przemyśle wyrobów chemii użytkowej.

IAR/PAP, awi, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej