KGHM: wniosek ABW ws. przestępstwa przy zakupie Sierra Gorda w Chile. Dotyczy b. zarządu spółki. Akcje koncernu w dół
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego skierowała do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby zarządzające spółką KGHM Polska Miedź SA w okresie od grudnia 2010 roku do marca 2012 roku, polegającego na wyrządzeniu w majątku spółki szkody w wielkich rozmiarach. Akcje spółki w dół.
2016-08-25, 14:35
Informacja o złożonym wniosku przestraszyła inwestorów. W czwartek od początku sesji na GPW trwa wyprzedaż akcji koncernu, ich kurs spadał. Na koniec dnia wartość akcji KGHM zmniejszyła się o 3,14 proc., do 74,10 zł.
ABW podejrzewa przestepstwo przy zakupie Sierra Gorda
W toku prowadzonych czynności Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we Wrocławiu zgromadziła materiał wskazujący na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa w związku z zakupem kanadyjskiej spółki, będącej właścicielem złoża metali w Chile.
KGHM podpisała niekorzystna umowę
Dokumenty wskazują na szereg zaniechań po stronie KGHM, w wyniku których spółka podpisała niekorzystną umowę. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego skierowała do prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa w tej sprawie.
REKLAMA
W konsekwencji miało dojść do podpisania niekorzystnej dla niej umowy zakupu złóż metali w Sierra Gorda w Chile. Rzeczniczka prokuratury regionalnej Anna Zimoląg przekazała Radiu Wrocław, że decyzja dotycząca zawiadomienia zostanie podjęta po wykonaniu czynności sprawdzających.
Wyrządzenie szkody wielkiej wartości w majątku spółki przez osoby nią zarządzające, tj. czyn z art. 296 § 1 k.k. w zw. z art. 296 § 3 k.k., jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat więzienia”.
KGHM pod lupą prokuratury. "Podejrzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach"
Źr. TVN24/x-news
Sierra Gorda kupiona przez KGHM na przełowie 2011-2012 za 10 mld zł
KGHM zakupił chilijską Sierra Gorda na przełomie 2011 i 2012 roku, płacąc za nią 10 mld zł. Uruchomienie kopalni kosztowało jednak kolejne 4 mld dol. Polska spółka jest właścicielem 55 proc. w przedsięwzięciu.
REKLAMA
IAR, PAP, jk
REKLAMA