Bezpłatne leki dla seniora już w przyszłym tygodniu
Na liście znajduje się 68 substancji czynnych, to jest 1129 preparatów. Będą bezpłatne dla osób, które ukończyły 75 lat.
2016-08-25, 12:40
Posłuchaj
Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz podkreśla, że pacjentom nie powinna być zmieniana terapia tylko z powodu wprowadzenia bezpłatnych leków/IAR
Dodaj do playlisty
Lekarze otrzymali już szczegółowe informacje dotyczące przepisywania tych medykamentów. Wskazano w nich, że recepty mogą wystawiać wyłącznie uprawnieni lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania, gdy wypisują receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny.
Pacjenci nie dostaną też recept na bezpłatne od lekarzy POZ w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz od lekarzy bez specjalizacji, którzy wspomagają działalność przychodni. Recept na bezpłatne leki nie mogą też wystawiać lekarze specjaliści.
W związku z tymi ograniczeniami, Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia o ponowne przeanalizowanie niektórych zapisów komunikatu wydanego przez resort ws. bezpłatnych leków 75 plus.
TVP Info
REKLAMA
Ministerstwo zdrowia przypomina lekarzom, że pacjentom nie powinna być zmieniana terapia tylko z powodu wprowadzenia bezpłatnych leków. O zamianie leku zawsze powinny decydować względy medyczne. Szczególnie jest to ważne u osób starszych, które od lat mają swoje sprawdzone terapie. U nich przepisanie innego leku może być ryzykowne - tłumaczy wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
Ekspert lekarskiej Federacji Porozumienie Zielonogórskie Joanna Zabielska-Cieciuch mówi, że lekarze nie będą mieli takich dylematów, bowiem wykaz zawiera podstawowe leki. Są to głównie preparaty obniżające ciśnienie, cholesterol czy stosowane w chorobach neurologicznych wieku starczego. Według niej, nie będzie więc potrzeby zamiany.
IAR/mz.gov.pl/iz
REKLAMA