Andrzej Duda: wyzwaniem dla regionu jest dominacja jednego dostawcy surowców
- Dotychczasowy model rozwoju nie wykorzystuje w pełni potencjału krajów leżących między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym - stwierdził prezydent.
2016-08-25, 19:57
Posłuchaj
Andrzej Duda i prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović otworzyli w czwartek Forum państw Trójmorza, czyli leżących nad Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.
- Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że kraje regionu Trójmorza to istotna część wspólnoty euroatlantyckiej. Nasze państwa chcą - i mają ku temu potencjał - tę wspólnotę wzbogacać i aktywnie działać na rzecz jej rozwoju - powiedział prezydent Polski.
Ocenił, że dotychczas rozwój dokonywał się przede wszystkim na osi Wschód–Zachód. Jak zauważył, pomimo niewątpliwego dorobku tego modelu, nie wykorzystuje on w pełni potencjału drzemiącego w krajach leżących między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
- Dlatego właśnie tak istotne znaczenie ma dziś wzbogacenie procesu europejskiej integracji poprzez budowę więzów i połączeń na osi Północ-Południe - zaznaczył.
"Stan ten rodzi oczywiste zagrożenia"
Andrzej Duda oświadczył że "wyzwaniem dla regionu Trójmorza, które bezpośrednio dotyka większości naszych państw, jest dominacja jednego dostawcy surowców energetycznych".
- Stan ten rodzi oczywiste zagrożenia, których wszyscy jesteśmy świadomi, o których wielokrotnie już rozmawialiśmy - oznajmił.
Prezydent Polski stwierdził, że można im przeciwdziałać, rozwijając połączenia energetyczne, tak aby zapewnić realną dywersyfikację dostaw energii.
REKLAMA
Podkreślił, że flagowym projektem, którego realizacja zmieni oblicze sektora energetycznego w regionie Europy Środkowej, jest korytarz gazowy Północ-Południe łączący działający już terminal LNG w Świnoujściu z terminalem na chorwackiej wyspie Krk.
Prezydent wyjaśnił, że realizacja tego przedsięwzięcia otworzyłaby możliwość szerokiego pozyskiwania skroplonego gazu z wielu perspektywicznych źródeł, m.in. Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, Stanów Zjednoczonych czy Kanady.
- Po uruchomieniu obu terminali, jak również po dokończeniu budowy brakujących interkonektorów, region środkowoeuropejski stanie się atrakcyjnym rynkiem dla nowych dostawców - wskazał.
Zaznaczył, że połączenia komunikacyjne mają znaczenie dla regionu i dla rozwoju relacji gospodarczych z partnerami globalnymi, jak np. Chiny. - W tym kontekście naszym wielkim, wspólnym wyzwaniem jest realizacja korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk - dodał.
Kolinda Grabar-Kitarović przypomniała, że Forum państw Trójmorza ma charakter nieformalny.
Podkreśliła, że inicjatywa ma przyczynić się do zbudowania korytarzy łączących Północ z Południem. Oceniła, że dzięki niej region stanie się bardziej konkurencyjny, bezpieczniejszy i w ten sposób wzmocni Unię Europejską.
***
Na Forum państw Trójmorza obecni są także prezydenci Chorwacji, Węgier, Litwy, Słowenii, Bułgarii oraz przedstawiciele przywódców Czech, Słowacji, Rumunii i Austrii.
REKLAMA
Pierwszy dzień spotkania poświęcony jest tematom politycznym. Drugi dzień wypełnią dyskusje o możliwościach współpracy energetycznej, infrastrukturalnej i informatycznej.
Kolejne forum państw Trójmorza odbędzie się w czerwcu 2017 roku we Wrocławiu.
IAR, PAP, kk
REKLAMA