Przedstawiciele państw Trójmorza przyjęli wspólną deklarację o współpracy
Przedstawiciele 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej przyjęli w czwartek w Dubrowniku podczas Forum państw Trójmorza wspólną deklarację dotyczącą współpracy w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki.
2016-08-25, 21:31
Posłuchaj
Deklarację (treść dokumentu poniżej) przyjęli przedstawiciele Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.
"Chcemy się rozwijać, zacieśniać więzi"
Prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović powiedział, że "polityka zacieśniania więzi" jest elementem co najmniej wspierającym europejską politykę spójności.
Dodał, że jej celem jest rozwój gospodarczy i zwiększenie konkurencyjności państw Trójmorza.
Poinformował, że w dyskusji pojawiały się dwa zasadnicze elementy: infrastruktura energetyczna, która umożliwia dywersyfikację dostaw, "wzajemne wspieranie się w razie sytuacji kryzysowych" oraz infrastruktura drogowa i kolejowa, konkretne projekty jak np. Via Baltica czy Via Carpathia.
Podkreślił, że istotą spotkania było pogłębianie integracji, zwiększanie spójności pomiędzy państwami, a zatem w efekcie podnoszenie poziomu życia społeczeństw i zbliżanie do poziomu najbogatszych krajów Europy Zachodniej.
- Chcemy się rozwijać, zacieśniać więzi, budować tę wspólną przestrzeń współpracy i gospodarczej, i w zakresie bezpieczeństwa - oświadczył polski prezydent.
Z kolei Grabar-Kitarowic zaznaczyła, że inicjatywa Trójmorza nie jest ukierunkowana na oddalenie się od Unii Europejskiej, ale na zacieranie różnic między państwami rejonu Trójmorza i innymi krajami członkowskimi UE z dłuższą historią demokracji i wolnego rynku.
REKLAMA
Wyraziła nadzieję, że przez konkretne projekty i dzięki wspólnej wizji "Europy prawdziwie wolnych krajów, a nie peryferii" inicjatywa przyczyni się do wzmocnienia także Unii.
Forum państw Trójmorza
W Forum państw Trójmorza biorą udział przedstawiciele 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej.
Oprócz prezydenta RP i prezydent Chorwacji są prezydenci: Węgier Janos Ader, Litwy Dalia Grybauskaite, Słowenii Borut Pahor i Bułgarii Rosen Plewnelijew.
Swoich przedstawicieli w randze ministrów lub wiceministrów na forum mają także prezydenci Czech, Rumunii, Słowacji, Austrii, Estonii i Łotwy.
Pierwszy dzień spotkania poświęcony był tematom politycznym. Drugi dzień wypełnią dyskusje o możliwościach współpracy energetycznej, infrastrukturalnej i informatycznej.
REKLAMA
Kolejne forum państw Trójmorza odbędzie się w czerwcu 2017 roku we Wrocławiu.
***
TREŚĆ DEKLARACJI
"Wspólna deklaracja w sprawie Inicjatywy Trójmorza (Deklaracja z Dubrownika)
Kraje członkowskie Unii Europejskiej położone między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia -
Uznając wagę połączenia gospodarek i infrastruktury Europy Środkowej i Wschodniej z Północy na Południe, tak aby dopełnić budowy wspólnego europejskiego rynku, zważywszy, iż jak dotąd większość wysiłków służyła połączeniu Wschodu i Zachodu Europy;
Przyjmując do wiadomości postępy, jakie zostały osiągnięte w tym względzie dzięki funduszowi wsparcia projektów infrastrukturalnych CEF (Connecting Europe Facility), Europejskim funduszom strukturalnym i inwestycyjnym (ESIF) oraz dzięki efektom synergii makroregionalnych strategii Unii Europejskiej;
Przekonani, że dzięki poszerzeniu istniejącej już współpracy w dziedzinie energii, transportu, komunikacji cyfrowej oraz sektorów gospodarczych Europa Środkowa i Wschodnia staną się bardziej bezpieczne i bardziej konkurencyjne, przyczyniając się tym samym do wzmocnienia Unii Europejskiej jako całości;
REKLAMA
Zgadzając się co do tego, że dynamika wszechstronnej współpracy w obszarze Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego, zarówno wewnątrz Unii Europejskiej, jak i w szerszej przestrzeni transatlantyckiej musi zostać ożywiona, jednak bez tworzenia struktur równoległych wobec istniejących już mechanizmów współpracy;
Poparły Inicjatywę Trójmorza jako nieformalną platformę służącą do pozyskiwania politycznego poparcia oraz organizowania zdecydowanych działań dotyczących określonych transgranicznych i makroregionalnych projektów, o strategicznym znaczeniu dla Państw zaangażowanych w sektory energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki w Europie Środkowej i Wschodniej.
Potwierdziły, że Inicjatywa Trójmorza jest, w ramach określonych projektów, otwarta na partnerstwo z zainteresowanymi państwowymi lub biznesowymi podmiotami z całego świata, respektującymi fundamentalne wartości i zasady Unii Europejskiej;
Przyjęły z zadowoleniem zapowiedź następnego spotkania Inicjatywy Trójmorza na wysokim szczeblu w czerwcu 2017 roku we Wrocławiu.
REKLAMA
Dubrownik, 25 sierpnia 2016"
PAP, IAR, kk
REKLAMA