Szef polskiej dyplomacji w Niemczech. Rozmowy o przyszłości UE i Trójkącie Weimarskim
Chcemy wzmocnić UE i fundamenty integracji europejskiej, udoskonalając ją i dowodząc jej zdolności do działania - zaznaczyli w niedzielę we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji.
2016-08-28, 19:50
Posłuchaj
Jubileuszowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego. Relacja Mariusza Pieśniewskiego/IAR
Dodaj do playlisty
Tego dnia przypada 25. rocznica ustanowienia Trójkąta Weimarskiego, w skład którego wchodzą Polska, Niemcy i Francja. Z tej okazji na zamku Ettersburg koło Weimaru doszło do spotkania szefów dyplomacji państw Trójkąta. W rozmowach wzięli udział ministrowie Witold Waszczykowski, Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault.
We wspólnym oświadczeniu szefowie dyplomacji podkreślili konieczność zrozumienia przyczyn postaw eurosceptycznych w kontekście wyniku referendum w Wielkiej Brytanii. "Chcemy wzmocnić UE i fundamenty integracji europejskiej, udoskonalając ją i dowodząc jej zdolności do działania" - napisali.
Jak zaznaczyli, chcą pokazać, że Unia Europejska może osiągnąć więcej niż każde państwo w pojedynkę "zarówno w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, migracji i uchodźstwa, jak i zwiększania konkurencyjności, wzrostu oraz zatrudnienia, zwłaszcza wśród młodzieży".
TVP Info
REKLAMA
Szefowie MSZ Polski, Niemiec i Francji zaznaczyli również potrzebę "europejskich cywilnych i wojskowych zdolności planistycznych i dowodzenia" dla swoich operacji reagowania kryzysowego. "Podkreślamy potrzebę trwałego rozwoju silnej i konkurencyjnej gospodarki obronnej w Europie" - dodali.
Szefowie MSZ państw Trójkąta Weimarskiego zaproponowali odbywanie konsultacji m.in. z szefami dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej.
W poniedziałek szefowie dyplomacji otworzą wspólnie naradę niemieckich ambasadorów w Berlinie.
Następnie minister Waszczykowski uda się do Budapesztu, gdzie weźmie udział w naradzie ambasadorów węgierskich. Szef polskiej dyplomacji wspólnie ze swoimi odpowiednikami z Węgier, Czech i Słowacji ma też uczestniczyć w panelu dyskusyjnym poświęconym Grupie Wyszehradzkiej.
REKLAMA
Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją.
Po piątkowych rozmowach w Warszawie, Beaty Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel premier stwierdziła, że Polsce zależy na odtworzeniu spotkań w formacie Trójkąta Weimarskiego. - Polska zaoferowała, że chce być gospodarzem tego spotkania w formacie premierów - poinformowała szefowa rządu.
PAP/IAR/MSZ/iz
REKLAMA