Kara dla Apple. Ekonomiści: takich spraw jest więcej
USA zarzucają UE sięganie po ich podatki poprzez decyzję w sprawie Apple. Komisja Europejska uznała, że koncern ma zapłacić 13 miliardów euro zaległych podatków, bo płacąc niższe podatki w Irlandii, firma dostała niedozwoloną pomoc publiczną.
2016-09-01, 13:21
Posłuchaj
To rekordowa suma i jedna z największych spornych kwestii podatkowych między Europą a Stanami Zjednoczonymi, przyznaje Maciej Stańczuk wiceprezydent Pracodawców RP.
- Sprawa jest oburzająca i ewidentna. Nie chodzi tu oczywiście o podejścia antyamerykańskie. Koncern Apple zrobił Irlandię swoim głównym centrum zysku i siedzibą europejską, ponieważ udało mu się w bilateralnych rozmowach wynegocjować z rządem Irlandii specjalną stawkę podatkową. Lokalne podatki są i tak bardzo niskie, CIT jest na poziomie 12,5 proc., Apple płaci zaś 0,005 proc.. Nie jestem zwolennikiem tego, by dokonywać unifikacji stawek podatkowych w Unii Europejskiej, ale na taką decyzję Irlandia powinna uzyskać zgodę Komisji Europejskiej, takiej zgody nie było – podkreśla gość
Posłuchaj
Jeden podatek w całej UE
Adam Czerniak ekonomista Polityki Insight i SGH idzie dalej i uważa, że podatki należałoby harmonizować.
- Jedynym spospobem by ograniczyć nadużycia podatkowe i ucieknie firm przed podatkiem, jest ujednolicenie systemów podatkowych w krajach Unii Europejskiej. Obecnie jednka KE ma większe zmartwienia niż ujednolicanie systemu podatkowego, ale uważam, że powinno być to na agendzie ujnijnych komisarzy, by iść właśnie w tę stronę – przekonuej ekspert.
REKLAMA
Posłuchaj
Kto jest winny?
A jak dodaje Marek Zuber ekonomista ukarany powinien być też rząd Irlandii.
- Umowę zawarły dwie strony, dlaczego ukarana zostanie tylko firma? To nie jest jedyny kraj, który zawierał takie umowy, chodzi m.in. o Luksemburg. Dodatkowo należy się zastanowić, czym taka obniżka podatku różni się od dopłaty z budżetu państwa. Zgadzam się, że ujednolicenie podatków, byłoby najlepszym rozwiązaniem. Jednak popatrzmy na USA, to jest jeden kraj, ale podatki są różnią. Obecnie działający system podatkowy jest pomysłem z XIX wieku, należy stworzyć nowy system podatkowy – uważa rozmówca.
Posłuchaj
Irlandia dużo zyskuje
Adam Czerniak też jest zwolennikiem karania krajów, które poprzez takie nieuczciwe działania bardzo zyskują.
- Dla nich jest bardzo korzystne przyciąganie firm na bazie zwolnień podatkowych, rozmów bilateralnych, interpretacji podatkowych. Przykład Irlacdii jest jednoznaczny. Dochód naradowy Irlandii tylko w 2015 roku wzrósł o 25 proc. Niektóre firmy przeniosły ponad 50 proc. swojego biznesu i tam go zarejestrowały. To jest ewidentna korzyść dla tego kraju. Inlandia ciągle to robi, przypadek Appla jest sprzed ponad 10 lat – przypomina ekonomista.
REKLAMA
Posłuchaj
Rząd Irlandii nie zdołał w środę uzgodnić, czy złoży odwołanie od decyzji Komisji Europejskiej w sprawie Apple i będzie kontynuował dyskusję na ten temat, poinformowało cytowane przez Reutera źródło rządowe.
A spotkanie G20 w chińskim Hangczou (Hangzhou) w przyszłym tygodniu będzie poświęcone działaniom zapobiegającym globalnemu uchylaniu się przed podatkami.
Sylwia Zadrożna, abo
REKLAMA