Raport Rady Europy ws. katastrofy w Smoleńsku. Wybrano autora

Komisja prawna Rady Europy zajmie się raportem ws. Smoleńska - poinformował w TVP Info jej członek Dominik Tarczyński. Wniosek w tej sprawie złożono 2 lata temu.

2016-09-06, 17:35

Raport Rady Europy ws. katastrofy w Smoleńsku. Wybrano autora
Szczątki tupolewa po katastrofie smoleńskiej (zdjęcie archiwalne z 2011 roku). Foto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Autorem dokumentu ma być Holender Pieter Omtzigt, który pracował przy raporcie ws. zestrzelenia malezyjska boeinga nad terytorium Ukrainy. Omtzigt zastąpił dotychczasowego sprawozdawcę Irlandczyka Michaela McNamarę, który stracił kilka miesięcy temu mandat w lokalnym parlamencie.

- Najważniejszym elementem będzie wizyta raportera w Polsce i Rosji. Potem, kiedy raport już powstanie, najczęściej mamy do czynienia z rezolucją RE wzywającą dany kraj do konkretnych działań. Mam nadzieję, że po dwóch latach starań raport zmusi Rosję do tego, aby chociażby wrak powrócił do Polski – powiedział poseł PiS, cytowany przez portal TVP Info. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

sssmol.jpg
Katastrofa smoleńska

Poseł podkreślił, że ma nadzieję, iż dzięki pracy nad raportem "świat usłyszy prawdę o tym, co się wydarzyło w Smoleńsku". Tarczyński liczy także, że Władimir Putin zareaguje na opinię międzynarodową.  

Od stanowiska Rosji zależy w dużej mierze tempo prac nad raportem. Zazwyczaj na jego powstaniepotrzeba ok. pół roku. W tym przypadku, jak miał stwierdzić Pieter Omtzigt, prace mogą potrwać dwukrotnie dłużej. 

Tarczyński podkreślił też konieczność uzyskania dostępu do wszystkich dokumentów związanych z tragedią. 

REKLAMA

źródło: TVP Info

W październiku 2014 r. projekt rezolucji dotyczący katastrofy smoleńskiej został zgłoszony do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy; podpisało się pod nim wówczas ponad 40 parlamentarzystów ZP RE, głównie z grupy Europejskich Konserwatystów, w tym politycy PiS. W styczniu 2015 r. poinformowano, że projekt został skierowany do prac w komisji prawnej i praw człowieka Zgromadzenia. Projekt uchwały dotyczy kwestii wydania Polsce przez państwo rosyjskie wraku Tu-154M oraz czarnych skrzynek.

- Podczas posiedzeń komisji prawnych politycy PiS wskazywali, że w rezolucji na temat powrotu wraku do Polski powinno znaleźć się stwierdzenie o tym, że od zwrotu Polsce wraku powinien być uzależniony status Rosji w Radzie Europy - powiedział Arkadiusz Mularczyk z PiS. - Eksperci stwierdzili, że Rosja ma obowiązek zwrotu wraku Tu-154M. Wnioski powinny być miażdżące dla Rosji - ocenił poseł.

REKLAMA

Wiosną przed komisją prawną ZP RE w wysłuchaniu wzięli udział eksperci: Timothy Brymer, prawnik, specjalista ds. lotnictwa i prawa lotniczego z Wielkiej Brytanii oraz Pablo Mendes de Leon, kierownik wydziału prawa lotniczego i kosmicznego z Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii.

Zgromadzenie Parlamentarne to jeden z dwóch głównych organów statutowych Rady Europy. Zasiada w nim 648 delegatów (324 przedstawicieli parlamentów krajowych i tyle samo zastępców); liczba delegatów zależna jest od liczby mieszkańców państwa. Rada Europy, z siedzibą w Strasburgu, koncentruje się na kwestiach obrony i szerzenia praw człowieka oraz zasad demokracji parlamentarnej i rządów prawa. 

***

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M, którym polska delegacja udawała się do Katynia na uroczystości związane z 70. rocznicą zamordowania tam polskich oficerów przez radzieckie NKWD. W katastrofie, do której doszło w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

REKLAMA

IAR/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej