Nowe unijne przepisy dotyczące delegowania pracowników 

Według projektu Komisji Europejskiej, pracownik delegowany na jakiś czas do innego kraju Unii powinien mieć prawo do takiego samego wynagrodzenia jakie otrzymuje pracownik lokalny, a nie tylko do płacy minimalnej. 11 państw UE, w tym Polska, uznało ten pomysł za niekorzystny. Rozmawiali o tym w Panoramie Europejskiej Marta Ziemba – Szklarska (Pracodawcy RP) i Jarosław Adamkiewicz (Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia).

2016-09-09, 23:44

Nowe unijne przepisy dotyczące delegowania pracowników 
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Flickr/Chris Goldberg/CC BY-NC 2.0

Posłuchaj

09.09.16 Jarosław Adamkiewicz: „Problem polega na zidentyfikowaniu płacy lokalnej. - We Francji jest 17 składowych jeśli chodzi o wynagrodzenia pracowników budowlanych”.
+
Dodaj do playlisty

Mimo tzw. „żółtych kartek” ze strony 11 państw, Komisja Europejska podtrzymała swój projekt zmian w przepisach o delegowaniu pracowników. Jak podkreślił Jarosław Adamkiewicz, problem polega na zidentyfikowaniu płacy lokalnej. - We Francji jest 17 składowych jeśli chodzi o wynagrodzenia pracowników budowlanych – wyjaśnił. Dodał, że nie każdy pracodawca polski będzie wiedział, jaki składnik powinien zastosować.

Marta Ziemba – Szklarska zwróciła z kolei uwagę, że przepisy te dotykają m.in. branży transportowej. - Branża transportowa walczy, by zawody związane z transportem drogowym były wyłączone z tych przepisów. Inne profesje, takie jak np. piloci czy marynarze, są wyłączone z tych przepisów, ponieważ posiadają swoje własne regulacje - wyjaśniła.

W programie mowa była także o Diada Nacional de Catalunya czyli narodowym święcie Katalonii. Mówi o tym Ignacio Temino Martin (Hiszpańska Agencja Prasowa EFE) i dr Piotr Wawrzyk (Instytut Europeistyki UW).

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzami audycji byli Katarzyna Kornet i Michał Strzałkowski.

Polskie Radio 24/pr

Data emisji: 09.09.16

Godzina emisji: 23:12

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej