"Gigantyczna sieć powiązań". Oto nowa Mapa Reprywatyzacji
Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zaprezentowało nową odsłonę Mapy Reprywatyzacji Warszawy. - Jest formą obrony obywatelskiej przed tym, co się dzieje w Stolicy - powiedział przewodniczący stowarzyszenia Jan Śpiewak.
2016-09-13, 13:13
Posłuchaj
Jan Śpiewak: na mapie występują prawie wszystkie opcje polityczne
Dodaj do playlisty
Interaktywna mapa przedstawia gigantyczną sieć powiązań ws. "dzikiej reprywatyzacji". Znajduje się na niej ponad 30 nazwisk sędziów, urzędników, biznesmenów i funkcjonariuszy publicznych połączonych wzajemnymi zależnościami i relacjami biznesowymi.
Mapa reprywatyzacji 2.0 (reprywatyzacja.miastojestnasze.org/)
- Mapa reprywatyzacji jest formą obrony obywatelskiej przed tym, co się dzieje w Warszawie. Mam wrażenie, że mieszkańcy Warszawie zostali pozostawieni sami sobie w starciu ze świetnie zorganizowaną grupą interesów, która korzysta na mętnej sytuacji prawnej, na lukach w prawie, na nie do końca uczciwych urzędnikach - powiedział Jan Śpiewak
TVP Info
- Opieraliśmy się na dokumentach ogólnodostępnych. Na Krajowym Rejestrze Sądowym, na księgach wieczystych i aktach notarialnych, które zdobyliśmy działając w Warszawie. Kolejnym źródłem są artykuły prasowe, które są publikowane od kliku miesięcy z dużą intensywnością.
REKLAMA
Trwa śledztwo prokuratury
Prokuratura Regionalna w Warszawie bada 40 spraw dotyczących reprywatyzacji nieruchomości w stolicy. Specjalny zespół prokuratorów zajmie się postępowaniami prowadzonymi przez prokuratury rejonowe i okręgowe. Wśród nich jest 19 śledztw, które zostały wcześniej umorzone, 20 - w których odmówiono wszczęcia postępowania i jedno zawieszone - powiedziała IAR rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka. Sprawdzana jest prawidłowość prowadzenia postępowań i sposób gromadzenia materiału dowodowego.
Powiązany Artykuł
Reprywatyzacja w Warszawie
Prokuratorzy mają zbadać ponad 80 tomów akt głównych, wraz z załącznikami. Liczba postępowań może ulec zmianie, bo w najbliższym czasie mają być przekazywane kolejne akta. Opracowanie sprawozdania z lustracji planowane jest wstępnie na 29 września.
Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry powołano trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji.
Dziewięć postępowań dotyczących nieruchomości w stolicy zostało przekazanych z Prokuratury Okręgowej w Warszawie do Wrocławia. Dotyczą one między innymi nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 ( obecnie Plac Defilad 1) oraz ul. Kazimierzowskiej 34.
IAR/koz
REKLAMA
REKLAMA