Bezpieczeństwo energetyczne Polski
Czy grożą nam wyłączenia prądu? Czy jesteśmy na dobrej drodze do dywersyfikacji dostaw ropy i gazu? Na czym polega bezpieczeństwo energetyczne kraju? M.in. te pytania padły w audycji Szukając Dziury w Całym. Odpowiadali na nie goście Polskiego Radia 24 – Piotr Maciążek (Defence24) oraz Paweł Musiałek (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).
2016-09-15, 20:10
Posłuchaj
Piotr Maciążek tłumaczył, że celem bezpieczeństwa energetycznego kraju jest stworzenie takiej sytuacji, by państwo było samowystarczalne w kwestiach energii. Jeśli natomiast nie ma wystarczających źródeł energii, państwo musi zadbać o jak najszerszy import surowców energetycznych z różnych kierunków i nie dopuścić do monopolu.
– Nie ma sytuacji bezpieczeństwa energetycznego, jeżeli nadmiernie uzależnimy import jakiegoś strategicznego surowca od wyłącznie jednego dostawcy. W Polsce przez wiele lat mieliśmy w sektorze ropy naftowej czy gazu ziemnego taką sytuację w przypadku Rosji – mówił gość Polskiego Radiu 24.
Paweł Musiałek wymienił trzy elementy, które definiują bezpieczeństwo energetyczne w prawie: stałość dostaw surowca, racjonalność ekonomiczną cen i spełnienie wymogów ochrony środowiska. Dzielił się również uwagami do tej definicji.
– W ustawie o prawie energetycznym definicja bezpieczeństwa energetycznego wskazuje nie tylko stałą gwarancję dostaw surowca, ale jest wyraźnie podkreślone, że musi się to odbyć po określonej cenie i z zachowaniem wymogów ochrony środowiska – powiedział gość audycji Szukając Dziury w Całym. – Ta szeroka definicja powoduje konfuzję, ponieważ jeśli mamy jakąś inwestycję, która zwiększy gwarancję dostaw, a jej koszt jest wysoki, to mimo to może ona zwiększać bezpieczeństwo energetyczne – dodał.
REKLAMA
Więcej w całym programie.
Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.
Polskie Radio 24/dds
____________________
REKLAMA
Data emisji: 15.09.2016
Godzina emisji: 19.15
REKLAMA