„Jeśli zapomnę o Nich…". Wystawa w hołdzie ofiar NKWD

Do 2 października w Galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu prezentowana będzie wystawa „Jeśli zapomnę o Nich…” Upamiętnia ona ofiary sowieckich zbrodni w latach 1937-1956 Wyjątkowa wystawa upamiętniającą ofiary NKWD

2016-09-17, 17:51

„Jeśli zapomnę o Nich…". Wystawa w hołdzie ofiar NKWD
Jeden ze świadków zbrodni katyńskiej Parfien Kisielew w rozmowie z dr. Ferencem Orsósem. Foto: Imperial War Museum/Public domain or Public domain/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Maciej Świrski: dekret Jeżowa rozpoczął czystkę mniejszość polskiej w Związku Sowieckim
+
Dodaj do playlisty

W 77. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę wernisaż otworzył prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski. W hołdzie pomordowanym przez NKWD Polakom zapalił symboliczną świecę. Mówił, że wystawa rozpoczyna się od przypomnienia ludobójstwa Polaków w 1937 roku, którego dokonano z rozkazu Nikołaja Jeżowa.

Mira Wszelaka z Reduty Dobrego Imienia - Polskiej Ligii Przeciw Zniesławieniom mówi, że centralnym elementem wystawy jest multimedialna prezentacja przedstawiająca wybrane miejsca kaźni, łagrów i zsyłek Polaków. Podkreśla, że na mapie Związku Sowieckiego wyświetlane są miejscowości, w których NKWD ich mordowało.

Posłuchaj

Mira Wszelaka: centralnym elementem wystawy jest multimedialna prezentacja przedstawiająca miejsca kaźni 0:21
+
Dodaj do playlisty

W Galerii Kordegarda prezentowanych jest również pięć portretów polskich generałów, zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Kozielsku, Starobielsku czy Bykowni. Na wystawie znajdują się sylwetki gen. broni Henryka Minkiewicza-Odrowąża, gen. brygady Kazimierza Tumidajskiego, gen. broni. Stanisława Hallera, gen. dywizji Mieczysława Smorawińskiego oraz gen. brygady Konstantego Druckiego-Lubeckiego.

REKLAMA

Ekspozycja przypomina o ponad 111 tysiącach ofiar operacji polskiej NKWD przeprowadzonej w latach 1937-1938 przeciwko Polakom mieszkającym na terenie ZSRR, około 22 tysiącach przedstawicieli polskiej inteligencji zamordowanych w 1940 roku strzałem w tył głowy w Katyniu, Charkowie i Miednoje i innych miejscach kaźni, aresztowanych i deportowanych w głąb Związku Sowieckiego Polakach oraz tysiącach ofiar torturowanych i zamordowanych w latach 1944-1956 w okresie zniewalania Polski przez rosyjskich i polskich komunistów.

TVP Info

Wystawę zorganizowała Reduta Dobrego Imienia- Polska Liga Przeciw Zniesławieniom wraz z Narodowym Centrum Kultury.

IAR/koz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej