Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania może objąć też osoby fizyczne
Minister finansów i podatnik będzie mógł poprosić o opinię w sprawie zasadności zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.
2016-09-19, 17:02
Posłuchaj
Opinie będzie wydawać Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania.
Do Rady weszło 9 ekspertów z różnych środowisk.
Jak mówi jeden z członków rady, prof. Dominik Gajewski z Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej, podobne klauzule przeciwko unikaniu opodatkowania funkcjonują w wielu krajach. Rada ma stać na straży prawidłowemu wypełnianiu zapisów klauzuli.
Jak podkreśla, Rada ma charakter organu opiniotwórczego.
Jak wyjaśnia, klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania jest instrumentem, gdzie organom podatkowym pozwala się działać w stosunku do podatników, którzy optymalizują, czyli unikają, opodatkowania.
̶ Klauzula pozwala na analizę, czy dana czynność dokonana przez podatnika była wykonana w celu uniknięcia opodatkowania – mówi ekspert.
Klauzula może też objąć osoby fizyczne
Klauzula będzie stosowana tylko wtedy, jeżeli zysk osiągnięty przy zastosowaniu metod optymalizacyjnych przekroczył 100 000 złotych w ciągu roku podatkowego. Jest to więc rozwiązanie, któremu będą podlegać duże przedsiębiorstwa, ale też osoby fizyczne.
Jak podkreśla gość Polskiego Radia 24, ta suma zobowiązania podatkowego może dotyczyć osób fizycznych posiadających duże dochody.
REKLAMA
Ważna jest też reforma administracji skarbowej
Obok szeregu rozwiązań, które mają uszczelniać system podatkowy, ważna jest reforma Krajowej Administracji Skarbowej.
̶ Potrzebne jest tu podwyższanie kompetencji urzędników skarbowych - uważa prof. Gajewski.
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania weszła w życie 15 lipca.
Karolina Mózgowiec, jk
REKLAMA