Hipokryzja i obłuda w zwalczaniu dopingu? Chorzy mistrzowie zawsze mają alibi

Nagminne stosowanie środków dopingujących w ramach tak zwanego wyłączenia dla potrzeb terapii (TUE) wykazują kolejne dane, które przed tygodniem skradziono z archiwum Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

2016-09-20, 09:30

Hipokryzja i obłuda w zwalczaniu dopingu? Chorzy mistrzowie zawsze mają alibi

Powiązany Artykuł

wimbledon serena 1200.jpg
Serena Williams i inni mistrzowie mają "licencję na doping"?

Rosyjscy hakerzy, którzy wykradli poufne materiały, opublikowali dokumentację medyczną kolejnych sportowców, w tym podwójnego medalisty olimpijskiego z Londynu i Rio de Janeiro, brytyjskiego długodystansowca Mo Faraha, hiszpańskiego tenisisty Rafaela Nadala, czy golfisty z Afryki Południowej Justina Rose’a.

Opublikowane materiały wykazują powszechne stosowanie niedozwolonych środków w sytuacjach gdy uzasadniają to względy zdrowotne. Mo Farah miał korzystać z tego wyjątku w 2008 r., a Rafael Nadal w 2009 i 2012 r.

Hiszpański tenisista w marcu tego roku pozwał do sądu byłą minister francuskiego rządu, za pomówienie. Roselyne Bachelot powiedziała na antenie telewizji, że 14-krotny triumfator turniejów wielkoszlemowych miał pozytywny wynik testu antydopingowego.

Bachelot, która była ministrem zdrowia i sportu w latach 2007-10 i spraw społecznych do 2012 roku, powiedziała w programie na antenie stacji "D8", że siedmiomiesięczna przerwa w występach Hiszpana w 2012 roku wynikała z niezaliczonego testu antydopingowego. Nadal zmagał się w tym czasie z kontuzjami.


– Wiemy, że słynna siedmiomiesięczna kontuzja Nadala wynikała z pozytywnego wyniku testu. Jeśli jakiś tenisista przestaje grać na długi czas, to dlatego, że oblał test i próbuje to ukryć. Nie jest tak zawsze, ale częściej niż się wydaje – oceniła wówczas była minister.

Nadal o materiałach ujawnionych przez hakerów: nigdy nie brałem dopingu

x-news

Rosyjscy hakerzy, grupa znana jako Tsar Team lub Fancy Bear, podkreślają, że ich celem jest pokazanie obłudy i hipokryzji WADA. W zeszłym tygodniu opublikowali oni dane m.in. brytyjskich kolarzy Bradleya Wigginsa i Christophera Froome’a,  a także najbardziej znanych w sportowym świecie sióstr, tenisistek Sereny i Venus Williams, czy informacje dotyczące gimnastyczki, czterokrotnej medalistki z Rio Simone Biles. Opublikowana dokumentacja wskazuje, że sportowcy korzystali z mechanizmu TUE.

Wśród ujawnionych dokumentów znalazło się też dossier polskiej wioślarki, mistrzyni olimpijskiej z Rio de Janeiro, Natalii Madaj. W jej wypadku zastosowanie TUE dotyczyło leku obniżającego ciśnienie śródczaszkowe i śródgałkowe, który Polka stosowała po wewnętrznym wylewie z oka.

>>> Natalia Madaj wyjaśnia sprawę z rzekomym stosowaniem niedozwolonych środków


Jeśli chodzi o sportowców klasy międzynarodowej zgodę na zastosowanie wyłącznie dla celów terapeutycznych wydaje światowa federacja danej dyscypliny. W wypadku sportowców klasy krajowej - narodowa organizacja antydopingowa.

(ah, PAP)

Polecane

Wróć do strony głównej