Po 35-latach twórcy NSZZ "Solidarność" spotkali się w Szczecinie
W historycznej świetlicy dawnej Stoczni Szczecińskiej spotkali się w sobotę delegaci I Walnego Zebrania NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego z czerwca 1981 roku.
2016-09-26, 12:58
Działacz opozycji i pracownik biura konstrukcyjnego dawnej Stoczni Szczecińskiej Ryszard Dąbrowski przyjechał na uroczystości, które odbyły się pod hasłem "Narodziny szczecińskiej demokracji" z Berlina, gdzie wyemigrował w grudniu 1982 roku.
- Zobaczyłem dziś swoich dawnych kolegów. Czujemy się trochę jak dawni partyzanci, którzy spotykają się i mówią, że był taki śnieg, a my w zboże i kukurydzę, uciekaliśmy Niemcom, którzy nas z pepeszami gonili - powiedział.
Ryszard Drewniak na początku lat 80. zakładał komitet zakładowy w PGR w Baniach, którego był delegatem na I Walnym Zebraniu NSZZ Solidarność w Szczecinie.
- Nie żałuję ani jednego dnia z Solidarnością - podkreślił. - Wtedy nie było tak różowo, jak teraz wszyscy myślą. Też się kłóciliśmy, były tarcia, były interesy regionów. Była to walka z systemem, ale też walka wewnętrzna - zaznaczył.
Dla duszpasterza opozycji w latach 80., obecnie proboszcza w Jasienicy, ks. Waldemara Szczurowskiego uroczystości rocznicowe to lekcja historii.
- 35 lat temu ludzie mieli różne spojrzenia i zdania, ale potrafiliśmy się dogadać. Człowiek potrzebuje drugiego człowieka, a wolność jest najważniejsza - to największa dla nas nauka. Teraz ważne jest, by tego nie zgubić, nie roztrwonić - stwierdził.

Fot. PAP/Marcin Bielecki
Powstanie Szczecińskie Centrum Solidarności?
Podczas spotkania zgromadzeni delegaci oraz goście przyjęli uchwałę zgromadzenia w sprawie świetlicy byłej Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego w Szczecinie.
Jak czytamy w dokumencie zgromadzeni apelują, by w budynku powstało Szczecińskie Centrum Solidarności, a także postulują, by Instytut Pamięci Narodowej objął merytoryczną opieką i udzielił pomocy w jego utworzeniu.
Świetlica była miejscem, gdzie po strajkach robotniczych w grudniu 1970 i styczniu 1971 roku doszło do bezprecedensowego spotkania protestujących z władzami komunistycznej Polski.
W tym samym miejscu 30 sierpnia 1980 roku przedstawiciele protestujących robotników oraz strona rządowa podpisali Porozumienia Szczecińskie, kończące rozpoczęte 18 sierpnia tamtego roku strajki na Pomorzu Zachodnim.
Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem.
Obecnie budynek leży na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego, ale od 2013 roku jest w posiadaniu Gminy Miasto Szczecin. Według zapewnień Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie, jeszcze w tym roku rozpocznie się remont gmachu.
REKLAMA

Fot. PAP/Marcin Bielecki
***
I Walne Zebranie Delegatów NSZZ Solidarność Regionu Pomorza Zachodniego odbyło się w dniach 5-7 czerwca 1981 roku w nieistniejącym już dziś Domu Kultury Korab w Szczecinie. Brało w nim udział 465 delegatów z całego regionu.
Przewodniczącym zarządu Regionu Pomorze Zachodnie NSZZ Solidarności został Marian Jurczyk, który otrzymał 286 głosów. Pokonał on swojego rywala Stanisława Wądołowskiego, na którego głosowało 57 osób.
Delegaci podczas zebrania wybrali również zarząd oraz prezydium.
Obchody rocznicowe zorganizował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Inicjatorem wydarzenia byli sami delegaci, a także NSZZ "Solidarność" Region Pomorze Zachodnie, Stowarzyszenie Wolnego Słowa oraz Związek Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Szczecinie.
PAP, kk
REKLAMA