Peeling – dobry uczynek dla skóry

To znany i popularny zabieg kosmetyczny polegający na złuszczeniu martwego naskórka. Znacznie poprawia wygląd skóry, odświeża ją, odmładza i redukuje zmarszczki, ale oczekiwane efekty daje tylko wtedy, gdy jest odpowiednio dobrany i wykonywany we właściwy sposób, w przeciwnym wypadku można sobie nim zaszkodzić. Aby zafundować sobie peeling, który przyniesie same korzyści, trzeba wiedzieć, jaki rodzaj wybrać, jak przygotować do niego skórę i w jaki sposób przeprowadzić zabieg.

2016-09-30, 13:00

Peeling – dobry uczynek dla skóry
. Foto: Glow Images

 Żegnajcie stare, witajcie nowe

Nasza skóra nieustannie ciężko pracuje, wytwarzając komórki, które przemieszczają się ku górze i produkują substancje wiążące wodę lub uszczelniające jego płaszcz lipidowy. Po pewnym czasie obumierają, złuszczają się i są zastępowane nowymi. Cykl regeneracji skóry trwa około 28 dni, ale wydłuża się z wiekiem na skutek spowolnienia metabolizmu, pod wpływem stresu i zanieczyszczeń. Skóra staje się szara, szorstka, zmęczona i szybciej się starzeje. Na szczęście, peelingi przyspieszają tempo złuszczania się naskórka, odblokowują pory i usuwają zanieczyszczenia. Dlatego właśnie zabieg ten jest tak lubiany, bo czyni skórę lśniącą i promienną, dodatkowo staje się ona gładsza, bardziej jędrna i lepiej ukrwiona.

Dla kogo peeling?

Zabieg peelingujący mogą stosować osoby w każdym wieku, jednak bardzo ważne jest, aby jego rodzaj był dobrany do typu skóry. Jeśli jest ona cienka i podatna na podrażnienia czy zaczerwienienia, należy zwrócić uwagę na to, czy peeling nie będzie dla niej zbyt szorstki. Osoby z cerą alergiczną i problemową powinny sięgać po peelingi przeznaczone dla skóry wrażliwej. Przed wykonaniem zabiegu w gabinetach kosmetycznych warto skonsultować się z dermatologiem.

Foto: pixabay.com

Rodzaje peelingów

- Mechaniczne - zaliczamy do nich: mikrodermabrazję, dermabrazję, peeling kawitacyjny (zabieg ultradźwiękami). Polegają na złuszczaniu naskórka przy użyciu preparatów ścierających ręcznie lub też przy użyciu urządzeń. Do peelingów mechanicznych należą peelingi fizyczne, czyli złuszczające naskórek przy użyciu lasera lub też ciekłego azotu, podtlenku azotu albo dwutlenku węgla. Popularne sa scruby (szorowanie) polegające na mechanicznym tarciu drobinek po skórze. Zawierają granulaty polietylenowe, sproszkowane pestki brzoskwiń, moreli, migdały, łupiny orzecha włoskiego zmieszane z kremem lub żelem, które ułatwiają rozprowadzanie preparatu na skórze. Peeling drobnoziarnisty jest przeznaczony do pielęgnacji cery normalnej i mieszanej, natomiast peeling gruboziarnisty  dla cery tłustej, łojotokowej, z trądzikiem.

- Chemiczne peelingi wykonuje się z użyciem substancji chemicznych: od naturalnych (kwasy AHA), przez BHA, TCA, aż po fenol - bardzo silny środek chemiczny. Przy użyciu substancji chemicznych można wykonać zabiegi zarówno powierzchowne jak i głębokie - zależy to od: rodzaju użytego kwasu, mocy użytego kwasu oraz jego pH. Przeprowadzone przy ich użyciu głębokie peelingi wymagają dość długiego procesu gojenia się skóry, ale jednocześnie powodują silną odbudowę nowej tkanki.

- Enzymatyczne peelingi to złuszczanie naskórka przy pomocy enzymów pochodzenia zwierzęcego (trypsyna, pepsyna) lub roślinnego (bromelia czy papaina). Są bardzo delikatne i szczególnie poleca się je do cery naczynkowej, wrażliwej i suchej, bo nie zawierają drobinek ścierających i nie powodują mechanicznych podrażnień skóry.

REKLAMA

- Peel of to peeling w postaci maseczki żelowej, która po nałożeniu zasycha. Do maski przyklejają się martwe elementy naskórka. Po określonym czasie ściąga się ją w całości w formie powłoczki, a razem z nią pozbywamy się martwych i zużytych komórek. Po zabiegu skóra jest wygładzona, świeża i bardziej napięta. Peeling przy użyciu maski typu peel of jest delikatny i nie powoduje podrażnień, dlatego przeznaczony jest głównie dla osób ze skórą wrażliwą i naczynkową.

- Brushing - zabieg wykonywany przy użyciu specjalnych urządzeń posiadających szczoteczki przystosowane do usuwania martwych, uszkodzonych komórek naskórka. Można połączyć złuszczanie peelingiem typu scrub z brushingiem.

 

Aleksandra Rybińska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej