Prognozy demografów mówią, że do 2020 r. seniorzy będą stanowić blisko 25 proc. polskiego społeczeństwa. Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
Konferencją "Rady seniorów - partnerstwo z samorządami" rozpoczęły się obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Obecna na konferencji wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska poinformowała, że jeszcze w w tym roku rząd ogłosi program aktywizacji osób starszych.
2016-10-01, 12:54
Elżbieta Bojanowska podkreśliła, że zgodnie z badaniami spójności społecznej obecnie w Polsce aktywność osób starszych w partycypacji społecznej jest niższa niż osób młodszych.
Dlatego głównym celem polityki społecznej wobec osób starszych w obszarze aktywności obywatelskiej jest zwiększanie zaangażowania seniorów w życiu społecznym społeczeństw lokalnych oraz wzrost ich roli w rozwiązywaniu problemów społecznych. Bojanowska wskazała, że rady seniorów odgrywają rolę integrującą i koordynującą w działaniach na rzecz polityki społecznej w środowisku lokalnym.
- One właśnie pozwalają koncentrować wysiłki, ale i zasoby na rzecz stworzenia wspólnego przedsięwzięcia" - powiedziała wiceminister.
Tymczasem życzenia wszystkim seniorom drogą elektorniczną złożyła też minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska:
REKLAMA
You Tube
Konferencję objętą patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego otworzył wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, który odczytał list do seniorów skierowany przez Kuchcińskiego.
Podkreślono w nim, że od wielu lat odnotowujemy w Polsce niż demograficzny i rosnącą grupę seniorów.
- Zmiany powinny zachodzić nie tylko w sposobie postrzegania seniorów, lecz przede wszystkim w takich obszarach jak ochrona zdrowia, profilaktyka, opieka społeczna, dostęp do kultury i edukacji, jednak żeby sprostać tym wyzwaniom potrzebna jest zintegrowana współpraca wielu podmiotów" - wskazał Kuchciński.
Zaznaczył, że bardzo ważne są wszelkie działania na poziomie lokalnym, bo odpowiadają na bieżące problemy mieszkańców i specyfikę regionów. "Stąd znacząca i jakże istotna rola rad seniorów, które z jednej strony potrafią doskonale sprecyzować potrzeby osób starszych, z drugiej zaś określić możliwości samorządów" - dodał.
REKLAMA
Prognozy demografów
Prognozy demografów mówią, że do 2020 r. seniorzy będą stanowić blisko 25 proc. polskiego społeczeństwa.
Według danych GUS i Eurostatu grupa społeczna, jaką stanowią osoby starsze, dynamicznie rośnie. Starzenie się społeczeństwa dotyczy nie tylko Polski, ale i innych krajów. Gdy Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 r. ustanawiało Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, chciało podkreślić, że w XXI wieku, zgodnie z demograficznymi trendami, problemy osób starszych będą jednym z najważniejszych wyzwań na całym świecie.
2 miliardy seniorów do 2050
Z przeprowadzonego w 2011 roku spisu powszechnego liczba osób, które przekroczyły sto lat, wynosiła ok. 3 tys., zaś Polaków, którzy mają 80 i więcej lat było 1,4 mln. Osób powyżej 60. roku życia jest ok. 8 mln. Wynika z tego, że stajemy się społeczeństwem długowiecznym, a seniorów będzie coraz więcej. Obecnie na świecie żyje około 600 milionów osób powyżej 60. roku życia. Szacuje się, że w 2050 roku liczba ta wyniesie 2 miliardy.
Znakomita większość z nich zamieszkiwać będzie kraje rozwijające się. Starsi ludzie będą zatem pełnić jeszcze większą rolę wychowawczą, a ponadto będą musieli liczyć się z późniejszym odejściem na emeryturę. Coraz częściej uczestniczą w zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, tańczą zumbę lub trenują nordic walking, biorą udział we flash mobach, czy spektaklach teatralnych. Ciekawostką jest, że chociażby warszawscy seniorzy mogą wybrać się na „speed daiting”, czyli szybkie randki dla seniorów. Takie inicjatywy na poziomie lokalnym pomagają seniorom nie tylko się rozwijać, ale również przeżywać drugą młodość.
REKLAMA
PAP/TVP Info/ksem/
REKLAMA