W grupie raźniej?
Na co dzień każdy człowiek, czy tego chce, czy nie, funkcjonuje w różnych grupach. Jak się zachować, gdy jednych się lubi a innych nie toleruje? Jakie relacje zachodzą między członkami grup? Jakie są role każdego z nas i jak je zmienić, gdy nam nie odpowiadają? O tym w audycji „Interakcje” w Polskim Radiu 24 mówiły Magdalena Robak (psycholog biznesu) i Ewa Opolska (coach i menedżer).
2016-10-04, 07:45
Posłuchaj
Jak wskazywała Magdalena Robak, funkcjonowanie jednostek w grupach nie jest łatwe i zależy od wielu czynników: – Są osoby i są temperamenty, które są bardziej indywidualistycznie, są temperamenty nastawione grupowo. Trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów: po pierwsze charakter, typ temperamentalny, wychowanie w rodzinie, w szkole, to, czego od nas wymaga choćby organizacja. Zdaniem Ewy Opolskiej różnorodność charakterów jest korzystna, bo wprowadza energię w działania grupy. Z drugiej strony, zbyt silne antagonizmy mogą prowadzić do konfliktów. Pozostawanie w dobrych relacjach ze wszystkimi nie zawsze jest bowiem możliwe. – Jeżeli to jest grupa w której chcemy przebywać, to chcemy się liczyć ze wszystkimi. Jeżeli to jest grupa w której musimy przebywać to jest rachunek, co nam się opłaca – wyjaśniała Robak.
Członkom grup przypisywane są zazwyczaj określone role. Problem pojawia się wówczas, gdy jednostka chce wyjść poza konkretny schemat. Jak mówiła psycholog możliwe są wówczas dwa wyjścia: pogodzić się z tym, lub próbować to zmienić. – Wtedy kłania się asertywność. Jeśli chcemy coś z tym zrobić, musimy zaakceptować konsekwencje. Chciałabym powalczyć o siebie, ale mogę stracić rodzinę, przyjaciół. Trzeba sobie uświadomić, że możemy się liczyć z oporem wobec tej zmiany.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Agnieszka Furtak-Bilnik.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
__________________
Data emisji: 03.10.2016
Godzina emisji: 23:10
REKLAMA