Czy otyłe dziecko to chory dorosły?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w Europejskim Regionie alarmuje, że nadwaga jest najpowszechniej występującym problemem zdrowotnym wieku dziecięcego. O przyczynach i zagrożeniach związanych z otyłością u dzieci mówiły w Polskim Radiu 24 Ewa Borek (Fundacja MyPacjenci) i dr Danuta Gajewska (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Polskie Towarzystwo Dietetyki).
2016-10-04, 18:52
Posłuchaj
Doniesienia WHO potwierdzają najnowsze badania przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie niemowląt w 2016 r. w ramach projektu „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 5-36 miesięcy”. Pokazują one, że ryzyko wystąpienia nadmiaru masy ciała występuje u 15,9 proc. dzieci, nadmiar masy ciała u 7,2 proc. w tym nadwagę u 4,8 proc., otyłość u 2,4 proc. Zdaniem gości Polskiego Radia 24, przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak odpowiedniej naukowej edukacji na temat stosownej diety.
– Brakuje dostępu do zrozumiałej, ale jednocześnie naukowej informacji, w której rodzice otrzymywaliby poradę, a czasem pomoc – mówiła dr Danuta Gajewska. – Zasadniczo jednak przyczyną otyłości jest dostarczanie zbyt dużej ilości energii pochodzącej z produktów przeważnie zbyt słodkich i zbyt tłustych – dodała.
– Jedną z praprzyczyn tego, że problem otyłości jest tak duży i narasta jest to, że brakuje rzetelnej informacji, wsparcia i edukacji. Edukować powinien System Opieki Zdrowotnej najszybciej jak tylko to możliwe – najlepiej przed urodzeniem dziecka – postulowała Ewa Borek.
Jak wskazywała Ewa Borek, na operacje kardiologiczne będące efektem powikłań otyłości wydajemy miliard złotych rocznie. Dr Danuta Gajewska zwracała uwagę na to, że by uniknąć takich sytuacji, warto byłoby skupić się na profilaktyce.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Z gośćmi Polskiego Radia 24 rozmawiał Mariusz Gzyl.
Więcej audycji o zdrowiu znajdziecie tutaj
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA
___________________
Data emisji: 04.10.2016
Godzina emisji: 18.10
REKLAMA