Dla kogo Nagroda Nobla z chemii? Dziś decyzja

Dziś poznamy laureata, bądź laureatów, tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosi nazwiska nagrodzonych naukowców w swej siedzibie w Sztokholmie.

2016-10-05, 06:59

Dla kogo Nagroda Nobla z chemii? Dziś decyzja
(zdjęcie ilustracyjne). Foto: FLICKR/Adam Baker/CC BY-SA 2.0

Posłuchaj

Nobel z chemii. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W ubiegłym roku nagrodę zdobyli Szwed Tomas Lindahl, Amerykanin Paul Modrich i Turek Aziz Sancar za badanie procesu odtwarzania przez komórki uszkodzonych łańcuchów DNA.

Nobel w dziedzinie chemii jest przyznawany od 1901 roku. Pierwszym laureatem został Holender Jacobus Henricus van't Hoff. Nagrodzono go za odkrycie praw dynamiki chemicznej i ciśnienia osmotycznego w roztworach.

Wśród noblistów w dziedzinie chemii przeważają naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Najwięcej spośród nagrodzonych - około 30 laureatów - zostało wyróżnionych za wkład w zakresie chemii organicznej. Dwóch zwycięzców z Niemiec - Richard Kuhn w 1938 roku i Adolph Friedrich Johann Butenandt w 1939 - nie mogło przyjąć nagrody, gdyż zakazał tego rząd Trzeciej Rzeszy. W późniejszym okresie dostali oni wprawdzie noblowskie medale i dyplomy, ale nie wypłacono im gratyfikacji pieniężnych.

Jedynym naukowcem, który otrzymał to wyróżnienie dwukrotnie był brytyjski uczony Frederick Sanger - w 1958 i 1980 roku. Ośmiokrotnie nagroda nie została przyznana z powodu braku odpowiedniego kandydata bądź działań wojennych.

REKLAMA

W historii Nobla z chemii cztery razy nagrodę tę otrzymały kobiety: Maria Skłodowska-Curie w 1911 roku, Irene Joliot-Curie - córka polskiej uczonej w 1935, Dorothy Crowfoot Hodgkin w 1964 i Ada Yonath w 2009.

Nagroda wynosi 8 milionów koron, czyli około 3,5 miliona złotych, którymi zwycięzcy dzielą się po równo. Ponadto otrzymują medale i dyplomy. Nazwiska laureatów tradycyjnie są ogłaszane w październiku, wręczenie wyróżnień odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej