Film „Wołyń” i jego przesłanie
Ostre, bolesne, nieunikające trudnych i kontrowersyjnych tematów, zmuszające do refleksji nad rzeczywistością, a także nad historią. Takie są filmy Wojciecha Smarzowskiego. W ten nurt wpisuje się również jego najnowsze dzieło – „Wołyń”, który dotyka jednego z najbardziej traumatycznych momentów polskiej historii.
2016-10-08, 19:41
Posłuchaj
Potępienie nacjonalizmu i ukazanie kolejnych etapów przybierającej na sile nienawiści. Oto główne przesłania płynące z „Wołynia”. Rzeź blisko 60 tys. Polaków, której w latach 1943-1944 dokonali ukraińscy nacjonaliści jest jedną z największych traum naszego narodu.
– Film Wojciecha Smarzowskiego jest bardzo dobrym i wstrząsającym dziełem. Jako pierwszy podjął niezwykle trudny temat. Jednak i tak wykazał się pewną wstrzemięźliwością, bo nie pokazał całego horroru i największych okropności jakich doświadczyli Polacy. „Wołyń” jest produkcją, która ma pojednać Polaków i Ukraińców poprzez katharsis – powiedział Łukasz Adamski, krytyk filmowy tygodnika "W Sieci".
Łukasz Muszyński, krytyk filmowy z portalu Filmweb.pl, podkreślił, że wbrew tytułowi w dziele mało miejsca poświęcono miłości i bliskim relacjom pomiędzy bohaterami.
Ponadto w audycji goście w szerszy sposób zrecenzowali film „Wołyń” i to, jakie niesie ze sobą przesłanie.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
__________________
Data emisji: 08.10.16
Godzina emisji: 18.15
REKLAMA
REKLAMA