Kurs funta. Kolejne spadki z powodu obaw o skutki Brexitu

Notowania funta spadły ponownie we wtorek z powodu obaw o ekonomiczne konsekwencje Brexitu. Według części analityków brytyjska waluta traci też z powodu decyzji rosyjskiego banku VTB, który postanowił przenieść swe biuro z Londynu do kontynentalnej Europy.

2016-10-11, 12:07

Kurs funta. Kolejne spadki z powodu obaw o skutki Brexitu
Wizerunek brytyjskiej królowej na banknotach funtów.Foto: CC0/Pixabay

Posłuchaj

Po piątkowym spadku wartości funta brytyjska waluta nie wróciła do poprzedniego poziomu = relacja Grzegorza Drymera z Londynu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Według "Financial Times" VTB, jeden z największych rosyjskich banków, ma zamiar przenieść centralę swych europejskich operacji do Frankfurtu, Paryża lub Wiednia.

"Twardy Brexit może kosztować nawet 66 mld funtów rocznie"

Od 38 mld nawet do 66 mld funtów rocznie może tracić brytyjski skarb państwa przez 15 lat, jeśli Wielka Brytania opuści UE bez wynegocjowania nowego porozumienia handlowego - wynika z dokumentów ministerstwa finansów, do których dotarł "The Times".

Według opublikowanej we wtorek analizy brytyjskie PKB mogłoby w ciągu 15 lat spaść nawet o 9,5 proc., gdyby Wielka Brytania musiała prowadzić handel z pozostałymi krajami Unii Europejskiej na podstawie regulacji Światowej Organizacji Handlu (WTO) zamiast na dotychczasowych zasadach.

"Jeśli chodzi o główne skutki, handel spadłby o około 20 proc., podobnie jak napływ inwestycji zagranicznych, powodując spadek poziomu produktywności" - ostrzegli autorzy dokumentu.

Jak podkreślają dziennikarze "Timesa", 66 mld funtów to ekwiwalent blisko 10 proc. rocznych przychodów z podatków lub 65 proc. budżetu publicznej służby zdrowia w Anglii.

Prognoza ministerstwa finansów, o której pisze "Times", została pierwotnie zawarta w kwietniowym raporcie przed czerwcowym referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Główne ustalenia dokumentu zostały jednak wówczas odrzucone przez zwolenników Brexitu jako "straszenie wyborców". Po odejściu ówczesnego szefa resortu George'a Osborne'a analiza została podtrzymana przez obecnego ministra Philipa Hammonda i w dalszym ciągu uznaje się ją za obowiązującą.

Według "Timesa" najważniejsi ministrowie, którzy byli zwolennikami wyjścia kraju ze Wspólnoty, w dalszym ciągu podważają poprawność obliczeń, mówiąc, że analiza jest "oderwana od rzeczywistości" i "niezbyt realistyczna", a ma jedynie na celu sprawić, aby "wyjście ze wspólnego rynku wyglądało niekorzystnie".

Zapowiedź tzw. twardego Brexitu

Powodem tak dużej przeceny brytyjskiej waluty, szczególnie w ostatnim tygodniu, jest wypowiedź brytyjskiej premier, o szybkim wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wyjaśnia główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

- Funt jest najsłabszy do 31 walut od 31 lat. Jest to spowodowane tym, co dzieje się wokół Brexitu. Wydarzeniem, które powoduje, że funt nadal traci na wartości, jest zapowiedź premier Wielkiej Brytanii Theresy May o tym, że do końca marca 2017 roku Wielka Brytania rozpocznie proces wychodzenia z Unii Europejskiej – mówi ekonomistka.

REKLAMA

Zapowiedź tzw. twardego Brexitu wystraszyła inwestorów i funt zaczął tracić na wartości.

Na spadki kursu funta wpływa też rosnący deficyt handlowy Wielkiej Brytanii i obawy o to, jakie to przyniesie skutki długofalowe - powiedział Reuterowi ekspert londyńskiego oddziału Western Union Tobias Davis.

Funt nadal będzie się osłabiał?

To oznacza także nie koniec zawirowań na rynku walutowym w najbliższym czasie, dodaje Monika Kurtek.

- Funt najprawdopodobniej dalej będzie tracił na wartości. Oczywiście wszystko zależeć będzie od tego, jak będą wyglądały negocjacje, czy będą one ujawniane, czy nie. Premier Wielkiej Brytanii wskazywała, że raczej nie będzie komentarzy na temat tego, jak prowadzone są negocjacje z UE. Na rynkach finansowych wzrosła więc niepewność – wyjaśnia Monika Kurtek.

REKLAMA

IAR/PAP, awi

Konrad Białas, główny analityk TMS Brokers: Brexit dołuje funta

Źródło: Newseria

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej