Londyn liczy ile może kosztować Brexit. Eksperci ostrzegają: będzie o wiele drożej niż zakładano
W brytyjskich sporach o konsekwencje Brexitu pojawia się raz po raz wątek jego kosztu. Eksperci dziennika "Financial Times" podliczyli, że rozwód z Unią Europejską wcale nie przyniesie Wielkiej Brytanii oszczędności - wręcz przeciwnie, nie uniknie ona ponoszenia kosztów członkostwa jeszcze długo po jego wygaśnięciu.
2016-10-13, 20:32
Posłuchaj
O szczegółach, z Londynu - Grzegorz Drymer
Dodaj do playlisty
Przed referendum szermowano hasłem, że brexit zaoszczędzi krajowi 350 milionów funtów tygodniowo. Ale teraz eksperci podliczyli, że rozwód musi podzielić wspólne przedsięwzięcia finansowe o wartości ponad 300 miliardów euro.
Według "Financial Timesa", alimenty Londynu wobec Unii Europejskiej z tytułu rozwodu sięgną 20 miliardów euro. Brytyjczycy nie będą w stanie łatwo się odżegnać od zatwierdzonego współfinansowania różnych przedsięwzięć infrastrukturalnych. Mają też zobowiązania wobec unijnych funduszy emerytalnych i udział w gwarancjach kredytowych dla Grecji i Ukrainy.
Zdaniem dziennika, spory o te należności mogą podminować negocjacje o warunkach dalszej współpracy. Żadne dotychczasowe opracowania, nawet te, które przewidują straty handlowe, nie uwzględniały dotąd zawiłości budżetu unijnego.
Iain Begg, specjalista z Londyńskiej Szkoły Nauk Ekonomicznych ocenił analizę "Financial Timesa" jako trafną, a nadchodzące starcia na tym tle w kraju i w Brukseli jako "walkę tytanów".
Donald Tusk sugeruje, że Wielka Brytania może nie opuścić Wspólnoty...
Z kolei Donald Tusk zasugerował, że Wielka Brytania może ostatecznie nie wystąpić z Unii Europejskiej kiedy zorientuje się, jak duże niesie to koszty. Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział w European Policy Centre w Brukseli, że alternatywą dla "twardego Brexitu" jest jego brak.
My speech at the EPC 20th anniversary conference: " The EU at Sixty: Unity or polarisation?" https://t.co/cjIrsnkfBa #epc20 pic.twitter.com/SasXgX4al1
— Donald Tusk (@eucopresident) 13 października 2016
Donald Tusk ocenił jednocześnie, że jest bardzo mało prawdopodobne, by Wielka Brytania pozostała w Unii, co byłoby podważeniem wyniku czerwcowego referendum. Z drugiej strony - mówił szef Rady Europejskiej - Brytyjczycy mają niewielkie szanse na "miękki Brexit", czyli zachowanie dotychczasowych przywilejów i uniknięcie kosztów wynikających z tego procesu. "Nie ma co spekulować o miękkim Brexicie (...) Moim zdaniem jedyną realną alternatywą dla twardego Brexitu jest jego brak, nawet jeśli dziś mało kto wierzy w taką możliwość" - powiedział Donald Tusk.
IAR/dad