Ostatnie pożegnanie Andrzeja Wajdy. Plan uroczystości żałobnych
Pogrzeb Andrzeja Wajdy odbędzie się w środę na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie o godz. 16.30. Wcześniej urna z prochami reżysera zostanie wystawiona w bazylice św. Trójcy, tam też odprawiona zostanie msza żałobna.
2016-10-14, 21:36
Powiązany Artykuł
"Umarł Człowiek z żelaza polskiego kina"
Nie będzie konduktu pogrzebowego. Ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Salwatorskim ma mieć charakter otwarty. - Nie są tam jednak przewidziane żadne oficjalne przemówienia. Ma to być uroczystość wyłącznie o charakterze religijnym - powiedziała rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. Miasto pomaga w organizacji pożegnania reżysera, który był laureatem medalu Cracoviae Merenti.
Nie wiadomo, kto ze świata filmu i kultury przyjedzie na pogrzeb Andrzeja Wajdy. Urna z prochami reżysera będzie wystawiona w Krakowie w bazylice św. Trójcy (oo. dominikanów) od godz. 13.30. Godzinę później rozpocznie się msza.
Źr. TVP Info
Dzień wcześniej Andrzeja Wajdę będą mogli pożegnać warszawiacy. W kościele św. Jacka (oo. dominikanów) przy ul. Freta o godz. 15.00 odprawiona zostanie msza żałobna (urna z prochami będzie wystawiona od godz. 14.00).
REKLAMA
Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureatem Oscara za całokształt twórczości z 2000 roku. Reżyser zmarł w niedzielę wieczorem. Miał 90 lat.
TVN24/x-news
Filmy Wajdy zainicjowały tzw. polską szkołę filmową. W takich obrazach jak "Kanał" i "Popiół i diament" reżyser dokonał rozrachunku z czasami drugiej wojny światowej. Współtworzył także kino moralnego niepokoju. "Człowiekiem z marmuru" i "Człowiekiem z żelaza" pokazywał szarzyznę i patologię czasu PRL. Ekranizował także wielkie dzieła literackie jak "Popioły", "Wesele", "Panny z wilka", czy "Pana Tadeusza". Wajda był senatorem w latach 1989-1991. Otrzymał Order Orła Białego.
PAP,kh
REKLAMA