Trudne warunki w Tatrach: śliskie i oblodzone szlaki

Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów. Wyżej położone szlaki są zasypane śniegiem, a w niższych partiach gór - mokre i błotniste.

2016-10-15, 11:12

Trudne warunki w Tatrach: śliskie i oblodzone szlaki
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: pixabay.com

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym apeluje o zachowanie ostrożności i podkreśla, że wycieczki w wyższe partie Tatr wymagają doświadczenia górskiego, dobrego przygotowania i planowania.

Utrudnienia pod Morskim Okiem

TPN przypomina też o utrudnieniach dla turystów, którzy chcą wybrać się do Morskiego Oka.

Droga na odcinku Wierch Poroniec - Łysa Polana jest w remoncie, podobnie jest z parkingiem na Palenicy Białczańskiej, na który wjazd nie mają autokary. TPN zaleca korzystanie z komunikacji publicznej.

Ślisko, drogi oblodzone lub błotniste

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach nadal są trudne. Wyżej położone szlaki w większości nie są przetarte, są oblodzone i mogą występować na nich zaspy.

REKLAMA

Jednocześnie, pomimo zalegającego śniegu, nie ma jeszcze warunków narciarskich ze względu na niewystarczającą pokrywę śniegową – zaznaczono. Wszystkie nartostrady, trasy i szlaki narciarskie są zamknięte – przypomina TPN.

Ostrzeżono również, że w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne.

Zagrożenia

Jak przypomniano w komunikacie, w Tatrach podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać połamane gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla  zdrowia i życia. Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

Trzeba być gotowym na nagłą zmianę pogody

TPN przypomina, ze trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem. W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.

REKLAMA

Ratownicy przypominają, że terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne i że zaleca się wykupienie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.

IAR/www.tpn.pl/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej