Mężczyźni z klasą: historia mody ulicy czasów PRL
- Książka "Dandysi i Dżentelmeni" to nie tylko przegląd mody męskiej, lecz także opowieść o "mężczyznach z sukcesami, którzy symbolicznie reprezentują swoją grupę zawodową – mówiła w Polskim Radiu 24 jej autorka, Agnieszka Janas.
2016-10-16, 13:49
Posłuchaj
Agnieszce Janas udało się porozmawiać na temat mody m.in. z prof. Antonim Janem Dziatkowiakiem, Jerzym Antkowiakiem, Ryszardem Janasem, Wojciechem Młynarskim, Ryszardem Rembiszewskim, Wojciechem Krukiem, Danielem Truszkowskim, Zygmuntem Chajzerem, Kamilem Sipowiczem i Karolem Strasburgerem.
– To są mężczyźni, którzy wykorzystywali modę, dobry styl, maniery, które wynieśli z domu, do tego, aby pomogło im to w karierze zawodowej, zdobywaniu kobiety ich życia i odpowiednim prezentowaniu siebie i swojego środowiska. To są mężczyźni spełnieni w zawodzie, który wybrali – powiedziała Agnieszka Janas.
Jak podkreślała, modę męską w czasach PRL zwalczał cały system – wielu mężczyzn było piętnowanych przez kolegów, bitych przez milicjantów i przymusowo strzyżonych. – Wymagało to odwagi, by wyrazić siebie poprzez ubrania – zaznaczała pisarka.
– Ta moda wymagała nie tylko sprytu i umiejętności zorganizowania sobie rzeczy, żeby tak właśnie wyglądać, ale także odwagi, by wyjść tak ubranym z domu – utrzymywała autorka książki "Dandysi i dżentelmeni".
REKLAMA

Więcej w całej audycji.
Z Agnieszką Janas rozmawiał Grzegorz Frątczak.
Polskie Radio 24/dds/tj
____________________
REKLAMA
Data emisji: 16.10.2016
Godzina emisji: 12.15
REKLAMA