Rosja, Ukraina, Białoruś. Debata PR24 o polskiej polityce wschodniej

Polska polityka wschodnia, zwłaszcza w kontekście wojny toczącej się między dwoma sąsiadami, ma dla naszego kraju bardzo duże znaczenie. O tym, jak powinniśmy rozmawiać z Rosją, Ukrainą i Białorusią dyskutowali w Debacie Polskiego Radia 24 Sławomir Dębski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Michał Dworczak (PiS) i Paweł Zalewski (PO). Debatę prowadził Grzegorz Ślubowski.

2016-10-19, 10:17

Rosja, Ukraina, Białoruś. Debata PR24 o polskiej polityce wschodniej
Goście Debaty Polskiego Radia 24 "Rosja, Ukraina, Białoruś – polska polityka wschodnia": Michał Dworczyk, Paweł Zalewski i Sławomir Dębski oraz prowadzący Grzegorz Ślubowski, foto: PR24/PJ

Posłuchaj

17.10.16 Debata Polskiego Radia 24 o polskiej polityce wschodniej
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił Sławomir Dębski, Polska chciałaby, by jej wschodnie sąsiedztwo nie stwarzało dla niej zagrożenia i by rozwijało się w sposób, który nie koliduje z rozwojem Polski. - Myślę, że nie ma nikogo w Polsce, kto życzyłby społeczeństwu Europy Wschodniej źle. Jeżeli następuje różnica zdań czy spór, to wokół tego, jak do tego celu dążyć i jak na bieżąco reagować na wyzwania, które się pojawiają – wyjaśnił dyrektor PISM. Gość dodał, że Rosja – jako stały członek Rady Bezpieczeństwa i państwo nuklearne - ponosi szczególną odpowiedzialność za kształt norm międzynarodowych i sytuację bezpieczeństwa w Europie.


Michał Dworczyk zwrócił z kolei uwagę, że „w relacjach z Rosją przede wszystkim nie można być naiwnym”. - Trzeba powiedzieć sobie jasno, że Polska i Rosja ma rozbieżne cele w polityce w tej części Europy – zauważył poseł PiS. Dodał, że „wszędzie tam, gdzie możemy prowadzić dialog na poziomie społeczeństwa europejskiego, gdzie możemy realizować projekty wspierane przez polską pomoc rozwojową i namawiać naszych partnerów europejskich i amerykańskich, by wspierać społeczeństwo obywatelskie w Rosji – tam trzeba to robić”. - Ale nie można mieć złudzeń – dzisiaj mamy cele rozbieżne i musimy się z tym faktem liczyć – podsumował.

Paweł Zalewski odniósł się z kolei do sytuacji na Ukrainie. - Zachód, nie tylko Polska, powinien zacząć wymagać od Ukrainy, a nie tylko tworzyć jej możliwości – stwierdził. Wyjaśnił, że dziś polityka ta jest realizowana przez Unię Europejską. - To UE, obok Stanów Zjednoczonych, ma dziś najwięcej instrumentów do współpracy i wpływania na wewnętrzną i zewnętrzną politykę Ukrainy. Czy jest to robione wprawnie czy nie - to inna dyskusja, ale to, że wprowadziliśmy zasadę warunkowości – to fakt – wyjaśnił polityk PO.

Debata odbyła się w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Więcej świata w Polskim Radio 24

Gospodarzem był Grzegorz Ślubowski.

Polskie Radio 24/pr/pj

REKLAMA

__________________

Data emisji: 17.10.16

Godzina emisji: 17:05

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej