Innowacje społeczne
Innowacje społeczne to nowe skuteczniejsze rozwiązania tych problemów społecznych, które są wspierane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2016-10-18, 11:54
Posłuchaj
Czym są innowacje społeczne , kto może być beneficjentem programów unijnych wspierających innowacje społeczne, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Hanna Kądziela, naczelnik Wydziału Innowacji Społecznych w Ministerstwie Rozwoju (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Nie zawsze są i nie muszą to być innowacje na miarę wynalazku koła, czy Wikipedii. Częściej są to pomysły, które sprawdziły się w innych krajach, a można je zaadaptować i wdrożyć także w Polsce, np. działania na rzecz aktywizacji osób oddalonych od rynku pracy.
Kim są przede wszystkim beneficjenci programów innowacji społecznych?
- Katalog beneficjentów jest bardzo szeroki, doprecyzowywany poprzez poszczególne konkursy. Podmioty, które realizują programy, mają przede wszystkim mieć doświadczenie w sprawach, których dotyczą programy, czyli na przykład jeśli program dotyczył wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi w ich środowisku lokalnym, to sugerowaliśm, by wnioskodawcami były organizacje, które na co dzień realizują usługi zdrowotne i społeczne na rzecz tych osób - mówi Hanna Kądziela, naczelnik Wydziału Innowacji Społecznych w Ministerstwie Rozwoju.
- Drugi typ projektów to tzw. inkubatory, czyli podmioty, które mają znaleźć innowatorów społecznych w Polsce, dotrzeć do nich z informacją i wesprzeć ich w rozwijaniu ich innowacyjnych pomysłów. I tutaj stawiamy na instytucje, które mają tego typu doświadczenie - dodaje ekpertka.
Jakie są nadrzędne cele programów innowacji społecznych?
Hanna Kądziela Naszym zasadniczym celem, który chcemy osiągnąć w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój jest wypracowanie nowych, skuteczniejszych, efektywniejszych sposobów rozwiązywania problemów społecznych
- Naszym zasadniczym celem, który chcemy osiągnąć w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój jest wypracowanie nowych, skuteczniejszych, efektywniejszych sposobów rozwiązywania problemów społecznych, które wspieramy w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest to na przykład znalezienie i przetestowanie oraz włączenie do szerszej praktyki rozwiązań na rzecz wsparcia osób, które chcą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe jako ludzie już dorośli, czy też narzędzi, które pozwolą osobom o najniższych kwalifikacjach znaleźć zatrudnienie i je utrzymać, czy też na osób niepełnosprawnych, które chciałyby wejść na rynek pracy - wyjaśnia Hanna Kądziela.
REKLAMA
- Oprócz tego zasadniczego celu, mamy jeszcze ambicje, by zbudować w Polsce system wspierania innowacji społecznych. Gównie będziemy go realizować poprzez inkubatory, czyli te podmioty, które będą wyszukiwać Polaków, Polki, które mają dobre rozwiązania, a niekoniecznie są zainteresowane startowaniem w konkursach realizowanych na poziomie regionalnym czy krajowym i potrzebują wsparcia w tym, by swoje pomysły przetestować i sprawdzić w praktyce - mówi ekspertka.
Z Funduszy Europejskich w perspektywie 2014-2020 jest przeznaczonych ponad miliard złotych na wspieranie innowacji społecznych w Programie Operacyjnym Wiedza, Edukacja, Rozwój.
Elżbieta Mamos
REKLAMA