Bochniarz nową szefową RDS. Prezydent podziękował szefowi "S"
Henryka Bochniarz będzie nową przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego. Prezydent Andrzej Duda podziękował szefowi „Solidarności” Piotrowi Dudzie za pierwszy rok pracy Rady. Bochniarz i przewodniczący "S" wskazali na potrzebę konsultacji w sprawie tzw. planu Morawieckiego.
2016-10-19, 16:01
Posłuchaj
Roczna kadencja Piotra Dudy jako szefa RDS mija 22 października. Przewodniczący Rady co roku zmieniają się - na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W związku z tym w środę na posiedzeniu podsumowującym pierwszy rok działania Rady ustalono, że przez kolejny rok jej pracami pokieruje szefowa Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz.
Prezydent Duda, który uczestniczył w środowym posiedzeniu Rady, podziękował Piotrowi Dudzie za rok pracy i za to, że byli w stałym kontakcie. - Miałem poczucie uczestnictwa w tym dialogu, nie tylko przez mojego przedstawiciela, ale też bezpośrednie rozmowy z przewodniczącym – mówił.
Prezydent ocenił też, że to dobrze, że teraz przypada kadencja pracodawców i Radą będzie kierowała Bochniarz. - Podzielam to przekonanie, że zdecydowanie musi być teraz kolej na przedsiębiorców, umożliwić taką eksplozję kapitału społecznego w naszym kraju - dodał Andrzej Duda, podkreślając, że czeka na wybuch kreatywności Polaków, którzy potrafią i lubią realizować się zawodowo, również przez prowadzenie własnej działalności gospodarczej. "Tylko na razie w Polsce to trudne” - dodał.
Andrzej Duda powiedział, że wierzy, iż w ramach tzw. planu Morawieckiego - Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, stworzonego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego - "ta możliwość zostanie zrealizowana również przez pryzmat dialogu i pracy RDS".
Wspieranie dla polskich przedsiębiorców
Premier Beata Szydło zapowiedziała podczas posiedzenia wspieranie polskich przedsiębiorców. Mówiła, że będzie to możliwe w ramach Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, realizowanego przez jej gabinet. Zakłada on pobudzanie rozwoju polskich przedsiębiorstw. Beata Szydło mówiła, że dotychczasowe projekty rządu, jak program Rodzina 500 plus, czy ten o płacy minimalnej, wspierały rodziny. Teraz nadszedł czas, aby pomyśleć przede wszystkim o wspieraniu przedsiębiorców. Szefowa rządu powiedziała, że Plan Odpowiedzialnego Rozwoju ma dać wszystkim możliwość realizacji ambitnych planów gospodarczych.
Nowe otwarcie w relacjach rząd - pracodawcy - pracownicy
Minister pracy Elżbieta Rafalska mówiła, że rozpoczęcie prac Rady w październiku ubiegłego roku było nowym otwarciem w relacjach rząd - pracodawcy - pracownicy. Przewodniczący OPZZ Jan Guz powiedział jednak, że zabrakło dialogu w ważnych sprawach, takich jak wynagrodzenia personelu medycznego.
REKLAMA
W Radzie Dialogu Społecznego zasiadają przedstawiciele rządu, organizacji pracodawców oraz związków zawodowych, a także przedstawiciele prezydenta, Narodowego Banku Polskiego i Głównego Urzędu Statystycznego. Rok temu Rada zastąpiła Komisję Trójstronną.
IAR/PAP, abo
REKLAMA