Co najbardziej denerwuje Polaków za kierownicą?
Nie ma to jak podróżować własnym autem i być niezależnym od komunikacji miejskiej, nie spieszyć się na autobus czy tramwaj, wybierać własną drogę. Okazuje się, że aż ośmiu na dziesięciu polskich kierowców wysoko lub bardzo wysoko ocenia swoje umiejętności za kółkiem. Gorzej jest z ocenianiem innych użytkowników ruchu drogowego, których zachowania bardzo często uznawane są za irytujące. Jakie znalazły się na czele listy?
2016-10-20, 17:49
Niestety, Polacy należą do jednych z najbardziej agresywnych narodów pod względem zachowania na drodze. Zdecydowanie trudniej jest spostrzec pozytywne kiwnięcie kierowcy do drugiego kierowcy, miłe machnięcie czy sympatyczne ,,puszczenie oczka” światłem. Znacznie częściej można się spotkać z trąbieniem, gniewnym wymachiwaniem rękami, wulgaryzmami i niegrzecznymi gestami. Często też zachowania drogowe przybierają formę popisu, a prowadzący pojazd chcą pokazać, że świetnie sobie radzą w trudnych warunkach i w niebezpiecznych okolicznościach.
Powiązany Artykuł
Dlaczego kobiety są bardziej spostrzegawcze?
Psycholog transportu Andrzej Markowski zajmujący się od lat badaniami nad zachowaniami kierowców wyróżnił ich cztery typy:
- Mad max uważa się za najważniejszego na drodze. Wszyscy muszą mu ustępować i jego się słuchać. To on, w swoim mniemaniu, decyduje o tym, co na drodze będzie się działo. No chyba, że na drodze jest policja, ale ona gra w innej lidze i to się nie liczy.
- Wychowawca ogromną satysfakcję sprawia mu, gdy zobaczy, że ktoś popełnia błąd, że źle się zachował np. skręcając nie włączył kierunkowskazu, nieprawidłowo zaparkował. Ma wewnętrzny przymus strofowania takich ludzi: mrugania światłami, trąbienia czy znaczącego pukania się w czoło. Agresja wychowawcy musi mieć czynnik wywoławczy w postaci złego zachowania innych.
REKLAMA
- Słodka idiotka osoba która wie, że obowiązują pewne normy, ale dość wybiórczo albo w ogóle ich nie przestrzega. Potrafi zaparkować w bramie i wracając po półgodzinie stwierdzić z rozbrajającym zdziwieniem „To tutaj stanąć nie można”? To pewien sposób manipulowania otoczeniem. Co ważne, ten typ kierowcy dotyczy nie tylko płci żeńskiej!
- Nadmiernie lękliwy osoba, która w każdej innej sytuacji życiowej poza jazdą samochodem czuje się niepewnie. Siadając za kółko odpręża się, nic go nie stresuje, ma wszystko w nosie. Zaczyna zachowywać się w sposób nieprzewidywalny, bo prowadzenie samochodu działa na niego jak narkotyk.
Foto: pixabay.com
A co na to sami kierowcy? Co ich najbardziej denerwuje podczas prowadzenia auta? Przyczyny motoryzacyjnych frustracji podzielono na dwie grupy:
- Kwestie związane z innymi użytkownikami dróg
Powiązany Artykuł
Dlaczego w Wielkiej Brytanii jest ruch lewostronny?
- Wyprzedzanie ,,na trzeciego” – 45%
- Cwaniactwo – objeżdżanie innych stojących w korku – 41%
- Zajeżdżanie drogi, wpychanie się ,,na chama” – 39%
- Brawurowa jazda - 34%
- Późne włączanie kierunkowskazu (lub niewłączanie) przy zmianie pasa – 25%
- Trąbienie bez powodu – 22%
- Parkowanie tak, że samochód zajmuje dwa miejsca – 22%
- Rowerzyści jadący bez oświetlenia – 20%
- Zbyt wolna jazda – 18%
- Piesi bez odblaskowych elementów ubioru w terenie niezabudowanym – 16%
Poza tą dziesiątką znalazły się także: skręcanie z pasów do jazdy na wprost/jazda na wprost z pasów do skrętu – 14%, powolna jazda lewym pasem – 13%, młodzi, niedoświadczeni kierowcy – 13%, kierowcy rozmawiający przez telefon – 12%, kierowcy wyrzucający śmieci i niedopałki przez okno – 12%, przekraczanie prędkości – 11%, blokowanie skrzyżowania – 11%, motocykliści – 7%, stare, niesprawne samochody – 7%, kierowcy, którzy nie dziękują za wpuszczenie – 5%.
REKLAMA
Foto: Glow Images/East News
- Kwestie związane z infrastrukturą
- Stan dróg – 69%
- Korki – 49%
- Roboty drogowe – 33%
- Źle wykonane remonty dróg, które trzeba ponawiać – 33%
- Policjanci z radarami schowani za krzakami – 31%
- Bez sensu ustawiane znaki z ograniczeniami prędkości – 30%
- Nieczytelne oznakowanie dróg/skrzyżowań – 26%
- Źle zsynchronizowana sygnalizacja świetlna – 24%
- Niewidoczne linie na drogach – 22%
- Ronda z sygnalizacją świetlną – 10%
- Szutrowe pobocza – 8%
Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć wszystkim kierowcom szerokiej drogi, życzliwości innych jej użytkowników i jak najmniej podobnych sytuacji:
Źródła:
youtube.com/Polscy Kierowcy; tnsglobal.pl; motofakty.pl
Aleksandra Rybińska
REKLAMA
REKLAMA