Co dalej z unijno-kanadyjską umową handlową CETA? "Rozmowy nie zostały zerwane. Zostały zakończone"

- Rozmowy z Kanadą na temat porozumienia o wolnym handlu CETA nie zostały zerwane. One zostały zakończone - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego po porannych rozmowach z kanadyjską minister do spraw handlu.

2016-10-22, 14:44

Co dalej z unijno-kanadyjską umową handlową CETA? "Rozmowy nie zostały zerwane. Zostały zakończone"

Posłuchaj

Martin Schultz: "Rozmowy, które przeprowadziliśmy rano, były bardzo, bardzo konstruktywne. Jestem wdzięczny pani minister Freeland, że przełożyła lot. Chcemy jasno powiedzieć - negocjacje nie zostały zerwane, one się zakończyły. Teraz jest zadaniem Unii Europejskiej rozwiązać swoje wewnętrzne problemy" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Martin Schulz dziękował Chrystii Freeland, że przełożyła powrót do Kanady z piątkowego wieczora na dziś, by odbyć z nim niezaplanowane wcześniej spotkanie. - Rozmowy, które przeprowadziliśmy rano, były bardzo, bardzo konstruktywne. Jestem wdzięczny pani minister Freeland, że przełożyła lot. Chcemy jasno powiedzieć - negocjacje nie zostały zerwane, one się zakończyły. Teraz jest zadaniem Unii Europejskiej rozwiązać swoje wewnętrzne problemy - powiedział szef Parlamentu Europejskiego.

Umowie o wolnym handlu z Kanadą sprzeciwia się 3,5-milionowa belgijska Walonia - mimo zapewnień, że umowa nie doprowadzi do obniżenia unijnych standardów żywnościowych i środowiskowych, nie ograniczy standardów socjalnych i nie sprawi, że międzynarodowe korporacje będą nadużywały arbitrażu, by pozywać unijne kraje.


Powiązany Artykuł

walonia1200.jpg
Czerwone światło dla umowy CETA

Christia Freeland mówiła po spotkaniu z Martinem Schulzem, że także z perspektywy Kanady negocjacje z Unią zostały zakończone. - Wykonaliśmy nasze zdanie. Zakończyliśmy negocjowanie bardzo dobrej umowy. Kanada jest gotowa je podpisać. Teraz piłka jest po stronie Europy. Teraz czas, by Europa wykonała swoje zadanie - powiedziała kanadyjska minister.

Premier Beata Szydło mówiła w piątek na szczycie w Brukseli, że Polska też podchodziła ostrożnie do umowy i analizowała ją dokładnie. - Ważyliśmy co z punktu widzenia państwa, gospodarki czy obywateli jest korzystniejsze. Po głębokiej analizie i dyskusjach uznaliśmy, że nie ma w tej chwili zagrożeń, które powodowałyby, ażeby nie wyrazić zgody na podpisanie tej umowy - dodała.

REKLAMA

W Brukseli mówi się, że Walonia powinna podjąć decyzję w sprawie CETY najpóźniej do poniedziałku - by do czwartku Unia zdążyła przygotować szczyt z Kanadą, na którym planowano podpisanie umowy.

***


Powiązany Artykuł

CETA 1200.jpg
Czytaj więcej o CETA

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą.

Tymczasowe stosowanie umowy, na które mają się zgodzić państwa UE, ma dotyczyć relacji handlowych. Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część porozumienia.

Umowa budzi spore kontrowersje i protesty niektórych środowisk, obawiających się osłabienia praw pracowniczych, standardów ochrony środowiska i bezpieczeństwa żywności czy też wzmocnienia wpływów wielkich korporacji.

REKLAMA

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej