Rocznica pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki

32 lata temu w Warszawie odbył się pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki, w którym wzięło udział ponad 600 tys. wiernych oraz blisko tysiąc księży. Mszy żałobnej przewodniczył prymas Józef Glemp; ksiądz Popiełuszko pochowany został przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

2016-11-03, 12:21

Rocznica pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki
Ks. Jerzy Popiełuszko. Foto: Public domain/Wikimedia Commons

Duchowny organizował w parafii pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu słynne msze za ojczyznę, które gromadziły tysiące ludzi. Odżegnując się od nienawiści do oponentów krytykował wszelkie zło i nadużycia komunistycznych władz. Był wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy.


Powiązany Artykuł

niezostali.jpg
Śmierć księdza Popiełuszki. "Mocodawcy nie zostali ukarani"

19 października 1984 r. ks. Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Samochód prowadzony przez Waldemara Chrostowskiego, który był kierowcą duchownego, został zatrzymany w Górsku na trasie Bydgoszcz-Warszawa przez funkcjonariuszy bezpieki, ubranych w mundury drogówki. Esbecy uprowadzili zarówno księdza, jak i Waldemara Chrostowskiego. Kierowcy udało się uciec, ksiądz Jerzy został zamordowany. Wszyscy, którzy brali udział w zabójstwie, od dawna są już na wolności; ich przełożonych uniewinniono.

- Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku zastraszenia, ale przede wszystkim od rządzy odwetu i przemocy – mówił Popiełuszko na kilka godzin przed śmiercią, podczas rozważań różańcowych w Bydgoszczy.


Powiązany Artykuł

Jerzy Popiełuszko 1200 F.jpg
Śmierć ks. Popiełuszki. "Chcieli go za wszelką cenę zwerbować"

Ks. Popiełuszkę pochowano przy kościele św. Stanisława Kostki, a nie na Powązkach czy w rodzinnej Suchowoli - jak chciały ówczesne władze. Pogrzeb zgromadził wielotysięczne tłumy i przekształcił się w wielką manifestację. Wszędzie były widoczne transparenty zdelegalizowanej wówczas "Solidarności". "Żegnamy Cię, przyrzekając, że nie ugniemy się nigdy przed przemocą" – mówił Lech Wałęsa nad grobem duchownego.

REKLAMA

Od dnia pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki jego grób stał się miejscem masowych pielgrzymek i modlitw - odwiedziło go ponad 20 mln osób. Przy grobie ks. Popiełuszki modlił się w 1987 roku papież Jan Paweł II, a w 2005 r. kard. Ratzinger - późniejszy papież Benedykt XVI.

6 czerwca 2010 na pl. Piłsudskiego w Warszawie ks. Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. Na ołtarze wyniósł go Benedykt XVI.

Kościół katolicki wspomina błogosławionego księdza Jerzego w swoim kalendarzu 19 października. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

fc

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej