Środki z OFE będą naszą własnością. Czy będą gwarancje ustawowe?

Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada, że nasze środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych w 1/4 trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej w ZUS, a 3/4 stanie się prywatną własnością osób uczestniczących w programie OFE i będą przekazane na konta IKE Plus (Indywidualne Konta Emerytalne prowadzone przez fundusze inwestycyjne).

2016-11-03, 19:02

Środki z OFE będą naszą własnością. Czy będą gwarancje ustawowe?
Środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych mają w 1/4 trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej w ZUS, a 3/4 stanie się prywatną własnością osób uczestniczących w programie OFE i będą przekazane na konta IKE Plus.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Otwarte Fundusze Emerytalne czeka reforma - gdzie mają trafić gromadzone w nich środki oraz dlaczego zmiany wymagają gwarancji ustawowych, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Małgorzata Rusewicz, Prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.-Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

̶  Ważne jest aby nikt nigdy w przyszłości nie miał wątpliwości czy środki w IKE PLUS mają charakter prywatny czy publiczny - podkreślała na antenie Polskiego Radia 24 Małgorzata Rusewicz, Prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.


Małgorzata Rusewicz Małgorzata Rusewicz

Potrzebne są zapisy ustawowe gwarantujące charakter i przeznaczenie gromadzonych środków

Jak podkreśla, ważne jest aby przeprowadzając reformę dokonać odpowiednich zapisów ustawowych, które wprost zdefiniują charakter tych środków i opiszą je jako środki prywatne.

Środki z IKE PLUS powinny być inwestowane również za granicą

Jej zdaniem, środki w IKE PLUS powinny być inwestowane także za granicą, a nie tylko na polskiej giełdzie, co jest w interesie przyszłych emerytów.

̶  Ten portfel musi uwzględniać również akcje zagraniczne, mówi Rusewicz.

REKLAMA

Przedstawiciele Powszechnych Towarzystw Emerytalnych uczestniczą w rozmowach z ekspertami rządowymi na temat zmian w systemie emerytalnym i szereg rozwiązań powstaje w wyniku wspólnych dyskusji.

̶  Uczestniczymy w tej dyskusji od samego początku, przedstawiamy swoje propozycje, jesteśmy pytani o różne możliwości techniczne, mówi prezes Rusewicz.

Robert Lidke, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej