Opłaty w bankach rosną, a Polacy i tak niechętnie przenoszą się do konkurencji

Wciąż niechętnie zmieniamy konta bankowe, nawet pomimo tego, że zmieniają się tabele naszych opłat i często też musimy więcej płacić za prowadzenie konta czy przelewy internetowe.

2016-11-07, 09:39

Opłaty w bankach rosną, a Polacy i tak niechętnie przenoszą się do konkurencji
Z bankiem można negocjować warunki swojej umowy. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O przeniesieniu konta z jednego banku do drugiego mówili w radiowej Jedynce: ekonomista Paweł Majtkowski i Jarosław Sadowski, analityk Expandera (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Okazuje się, że jak już mamy jakiś rachunek, to trzymamy się tego, co już mamy, niechętnie sprawdzamy nowe banki, niechętnie tez przenosimy się do nowych banków. Taki konserwatyzm Polaków obserwujemy od lat. Niestety to powoduje, że banki mają dużą możliwość podnoszenia opłat bez obawy o to, że klienci będą odpływać, że stracą większą grupę klientów - zaznacza ekonomista Paweł Majtkowski.

Promocje tylko dla nowych klientów

W ofercie banków często pojawiają się różnego rodzaju promocje, np. darmowe konta, ale tylko i wyłącznie dla nowych klientów.

"

Jarosław Sadowski Banki wprowadzają atrakcyjne oferty, ale zwykle po to, żeby przyciągnąć nowych klientów.

- Banki wprowadzają atrakcyjne oferty, ale zwykle po to, żeby przyciągnąć nowych klientów, a nie zależy im na tym, żeby dotychczasowi płacili miej. Oczywiście klient może obejść taką opłatę, np. wypowiedzieć dotychczasową umowę rachunku i jak zostanie on zamknięty, otworzyć nowe, bezpłatne konto, tylko, że to jest już pewien problem - zaznacza Jarosław Sadowski, analityk Expandera.

Uwaga na wysokie opłaty za przeniesienie konta

REKLAMA

Chcąc zmienić nasz rachunek w tym samym banku na bardziej korzystny, z mniejszymi opłatami, możemy za to zapłacić, i to niemało.

- W jednym z banków trzeba było zapłacić nawet 150 zł, żeby przenieść się ze starszego rachunku, gdzie bank podniósł opłaty, na nowe konto, które było bezpłatne. W innych sytuacjach mieliśmy do czynienia z bankami, gdzie tego rodzaju opłaty były pobierane za np. wcześniejsze rozwiązanie umowy rachunku. Z góry była umowa promocyjna i trzeba było się zdecydować, że będziemy z konta korzystać np. rok czy dwa lata. Jeżeli zaś rozwiązalibyśmy taką umowę wcześniej, to musielibyśmy ponosić opłatę – wyjaśnia Paweł Majtkowski.

Warunki umowy do negocjacji

Warto jednak pamiętać, że nie zawsze musimy się godzić na dodatkowe opłaty. Z bankiem można negocjować warunki swojej umowy.

- Powiedzieć o tym, że w innym banku znaleźliśmy ofertę, gdzie konto jest za darmo, karta jest za darmo, a w waszym banku muszę płacić tyle i tyle, i jeżeli tych opłat nie obniżycie, to przeniosę konto do tego drugiego banku. Bank nierzadko godzi się wówczas na to, żeby taką opłatę zlikwidować, mimo że w tabeli opłat jest ona umieszczona, więc warto próbować – radzi Jarosław Sadowski.

REKLAMA

Według danych Krajowej Izby rozliczeniowej w trzecim kwartale bieżącego roku o 90 procent klientów więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku zmieniło swój bank. W liczbach bezwzględnych oznacza to jednak niecałe 13 tysięcy osób.

Dominik Olędzki, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej