Komiks jako literatura faktu
Gośćmi audycji Kultura Nie Całkiem Osobista byli autorzy pierwszego komiksu reportażowego "Morze po kolana". W studiu Polskiego Radia 24 gościli Marcin Kołodziejczyk, autor tekstu i Marcin Podolec, autor rysunków.
2016-11-07, 07:00
Posłuchaj
"Morze po kolana" to komiks, który powstał na podstawie reportaży Marcina Kołodziejczyka. Jak podkreślał Marcin Podolec, książki Kołodziejczyka urzekły go językiem, wnikliwością obserwacji, humorem i ciepłem. Komiks opowiada o Polsce B i ludziach, którym się niezbyt w życiu udaje i którzy na nic nie czekają.
– W książkach Marcina odnalazłem motywy, które towarzyszyły mi w czasie dorastania. Wychowywałem się w małym mieście na Podkarpaciu, także miałem okazję obserwować widoki, które potem znalazły się w ilustracjach naszego komiksu – tłumaczył rysownik. –Traktuję to jako narysowany film dokumentalny – podkreślał.
Komiks reportażowy porusza sprawy społeczne i polityczne. Na polskim rynku wydawniczym takie pozycje to rzadkość.
– Miałem świadomość, że takie rzeczy jak komiks społeczny, dzieją się już na świecie w tych krajach, które przestały traktować komiks jak sztukę dla młodych. Natomiast w Polsce jest to nowość – powiedział Marcin Kołodziejczyk.
REKLAMA
W programie również o "Listach z podróży" Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, które właśnie zostały wydane przez Polskie Radio na płycie. Listy pisane przez Przyborę dla radiowego magazynu satyrycznego "Trzy po trzy", są pełne znanego z Kabaretu Starszych Panów abstrakcyjnego humoru i elegancji.
W audycji także rozmowa z Żanną Słoniowską, która za powieść "Dom z witrażem" otrzymała tegoroczną Nagrodę Conrada dla debiutantów. "Dom z witrażem" to historia czterech pokoleń kobiet związanych ze Lwowem, historia o miłości, wojnie, rewolucji i lwowskiej architekturze.
Gospodarzem audycji była Magda Mikołajczuk.
Kultura Nie Całkiem Osobista w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds
_____________________
Data emisji: 06.11.2016
Godzina emisji: 23.11
REKLAMA