Ekonomiści o kadencji Obamy: odziedziczył kryzys i błędy Georga W. Busha

Jutro wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, pora zatem na podsumowanie kadencji ustępującego ze stanowiska Baracka Obamy.

2016-11-07, 14:20

Ekonomiści o kadencji Obamy: odziedziczył kryzys i błędy Georga W. Busha
Gośćmi Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 byli, od lewej: Marek Kłoczko wiceprezes, dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej; Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO BP oraz Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.Foto: PR24/MS

Posłuchaj

Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego radia 24 byli: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO BP; Marek Kłoczko wiceprezes, dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej oraz Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Za jego kadencji powstało 15 milionów miejsc pracy, a giełda na Wall Street pobiła historyczne rekordy. Z drugiej strony Stany Zjednoczone są rekordowo zadłużone i straciły najwyższy rating wiarygodności kredytowej.

Kadencja Obamy pod względem gospodarczym korzystna

Jak mówił Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO Banku Polskim, ogólnie rzecz biorąc, ostatnie 8 lat nie były złe pod względem gospodarczym.

Przypomina, że to był czas pokryzysowy i USA jako pierwsze z tego kryzysu wyszły i osiągnęły w miarę stabilny wzrost.


Posłuchaj

Mariusz Adamiak: ze strony gospodarczej nie był to zły czas dla amerykańskiej gospodarki. 0:57
+
Dodaj do playlisty

 

Gorzej z polityką międzynarodową Obamy

Zwraca uwagę, że jednak tu, gdzie prezydent USA ma największe znaczenie, czyli polityka międzynarodowa, to bilans dokonań i porażek nie jest najlepszy.

"

Mariusz Adamiak Tam gdzie prezydent USA ma największe znaczenie, czyli polityka międzynarodowa, to bilans dokonań i porażek nie jest najlepszy

I wymienia po stronie porażek reset z Rosją, niespójną politykę na Bliskim Wschodzie, gdzie prezydent Obama został „ograny”.

Obama musiał naprawiać błędy Georga W. Busha

Marek Kłoczko wiceprezes, dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej  podkreślał, że Prezydent Obama rządził w trudnych czasach.

Przypomina, że największy uszczerbek na reputacji USA spowodowała ekipa Georga W. Busha.


Posłuchaj

Marek Kłoczko: traktuję kadencje Obamy jako próbę pozszywania kardynalnych błędów popełnionych przez ekipę Georga W. Buscha. 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

̶  Jeśli chodzi natomiast o kwestie gospodarcze, to USA ma się oczywiście nieźle, ale trzeba tez pamiętać o występującym problemie pauperyzacji dużej części społeczeństwa, co oczywiście przekłada się na politykę – mówi ekonomista.

"

Marek Kłoczko Największy uszczerbek na reputacji USA spowodowała ekipa Georga W. Busha.

Ameryce pomógł pakiet stymulacyjny i niskie stopy

Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium mówił między innymi o największym w historii pakiecie stymulującym gospodarkę, na astronomiczną kwotę 878 miliardów dolarów.

Zaznaczył, że innym czynnikiem, który pomógł USA wyjść z recesji, były rekordowo niskie stopy procentowe.

Zwraca uwagę, że o ile ostatnio mamy wzrost gospodarczy, to wcześniej mieliśmy do czynienia z kryzysem.


Posłuchaj

Grzegorz Maliszewski: nie należy zapominać, że dopiero teraz amerykańska gospodarka wchodzi na poziom sprzed kryzysu. 1:17
+
Dodaj do playlisty

 

̶  Końcówka kadencji wygląda dobrze, ale trzeba zwrócić uwagę, że  mimo dobrej koniunktury urosły dysproporcje w dochodach i klasa średnia nie musiała jej odczuć – mówi gość PR24.

Przypomina, że maksima na amerykańskich giełdach, to nie tylko efekt dobrej koniunktury, ale działań banku centralnego, który obciął stopy procentowe do zera i wpompował pieniądze w gospodarkę, które szły również na rynki, a niekoniecznie w realną gospodarkę.

"

Grzegorz Maliszewski Końcówka kadencji wygląda dobrze, ale trzeba zwrócić uwagę, że  mimo dobrej koniunktury urosły dysproporcje w dochodach i klasa średnia nie musiała jej odczuć

W czasie kadencji Prezydenta Obamy, stanowisko szefa amerykańskiego FED objęła po raz pierwszy kobieta. W 2013 r. Bena Bernanke zastąpiła Janet Yellen. 

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

Wróć do strony głównej