Korporacje akademickie. O samodoskonaleniu i ideałach
"Sarmatia" jest jednym z najstarszych stowarzyszeń uczelni warszawskich – istnieje od 1908 roku. Angażuje się w studencką samopomoc, kultywując tradycje i zwyczaje akademickie. Jej celem jest też praca dla dobra Polski i narodu. O działaniach organizacji w audycji Powiedzmy Sobie Jasno mówili jej członkowie: Jan Gębalski i Jakub Łasiewnicki.
2016-11-07, 21:08
Posłuchaj
– Kluczowym w tej chwili polem działania korporacji jest to, że wypełniają lukę między wykształceniem ściśle akademickim, a tworzeniem zgranej hermetycznej społeczności bardzo bliskich znajomych – mówił Jan Gębalski. Jak wyjaśniał gość, korporacja ma przygotować do aktywnego bycia w społeczeństwie.
Barwami "Sarmatii" są brąz, srebro i seledyn, symbolizujące kolejno stałość, braterstwo i honor. Do korporacji nie można się zapisać – trzeba zostać zaproszonym. Proces kandydowania jest wieloetapowy. Aby zostać pełnoprawnym członkiem trzeba przejść kolejne stopnie wtajemniczenia.
Jakub Łasiewnicki dodał, że głównymi sferami działalności są samopomoc i samodoskonalenie. Członkowie są przede wszystkim gronem przyjaciół. – To przyciąga najbardziej, bycie razem po coś. Ta przyjaźń jest w korporacji nadrzędna – mówił. Z tego powodu w "Sarmatii" działają wyłącznie mężczyźni. – Obecność kobiet w męskim świecie implikuje pewne konflikty. Pojawiają się uczucia, niedomówienia. Chcemy pokazać, że w męskim świecie tak, to tak, nie, to nie.
Struktura korporacji jest zhierarchizowana. Jak wskazywał Łasiewnicki, umożliwia to także zdobywanie doświadczenia organizatorskiego i uczy odpowiedzialności, "bo nie da się być członkiem korporacji nie piastując jakiegoś urzędu".
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Joanna Miziołek.
Powiedzmy to sobie Jasno w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Polskie Radio 24/ip/tj
REKLAMA
___________________
Data emisji: 07.11.2016
Godzina emisji: 19:15
REKLAMA
REKLAMA