Pracoholizm: problem współczesnego społeczeństwa

2016-11-21, 20:09

Pracoholizm: problem współczesnego społeczeństwa
Zdjęcie ilustracyjne/fot.Glow Images/East News

– Postrzegamy świat według pewnych wytycznych. Przestrzegając ich sprawiamy, że żyje nam się lepiej. Takim przekazem jest to, jak funkcjonujemy zawodowo – o pracoholizmie mówiła w audycji Powiedzmy Sobie Jasno psycholog Maria Rotkiel. Gościem Polskiego Radia 24 była również Monika Naumowska z Ośrodka "Strefa Zmian”.

Posłuchaj

21.11.16 Pracoholizm: problem współczesnego społeczeństwa. Goście: psycholog Maria Rotkiel, Monika Naumowska z Ośrodka "Strefa Zmian”.
+
Dodaj do playlisty

Monika Naumowska wskazywała, że w dzisiejszych czasach mamy silny kryzys więzi, stąd ucieczka ludzi w pracę. Jej zdaniem, bardziej trafnym określeniem byłby jednak zadanioholizm, obejmujący również czas wolny. – Jest ucieczką, większość uzależnień ma charakter redukcji uczuć – mówiła. Maria Rotkiel podkreślała, że to próba "zagłuszenia swojej rzeczywistości". – Po to, by się nie skonfrontować z czymś, co jest najważniejsze i najtrudniejsze: relacja ze mną i z bliskimi ludźmi. Większość więzi jest bowiem – według Moniki Naumowskiej – zawieranych na płytkim poziomie. – Ludzie nie rozmawiają o ważnych rzeczach. Biegną ze sobą, ale się nie spotykają.

Rotkiel wyjaśniała również, jak rozpoznać u siebie pracoholizm: – Jeżeli jest tak, że praca zaczyna wypierać inne aktywności, zaczynasz dostosowywać się do tego, tracisz inne ważne rzeczy, to jest bardzo ważny sygnał.  Dodała również, że w tego typu uzależnieniu trzeba przede wszystkim odnaleźć równowagę.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Joanna Miziołek.

Polskie Radio 24/ip

Powiedzmy to sobie jasno w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________
Data emisji: 21.11.2016

Godzina emisji: 19:15


Polecane

Wróć do strony głównej