Finał pierwszej edycji kampanii "BohaterON - włącz historię"

Akcja powstała, by każdy zainteresowany mógł oddać indywidualny hołd ludziom walczącym o wolną Polskę oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z tamtych lat.

2016-11-08, 10:45

Finał pierwszej edycji kampanii "BohaterON - włącz historię"
Celem akcji jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski o akcji "BohaterON - włącz historię" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ogólnopolska akcja zakończy się wieczorną galą - godzina 19 - w studiu imienia Agnieszki Osieckiej, w Polskim Radiu. Kampania trwała od 3 sierpnia do 2 października.

Powiązany Artykuł

powstanie warszawskie 1200.jpg
Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było ono uosobieniem wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety wśród kolejnych pokoleń wraz z biegiem czasu świadomość jego znaczenia stopniowo zanika.

W tym samym czasie odchodzą ostatni powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. "BohaterON" to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania.

W ramach inicjatywy każdy mógł wysłać uczestnikom walk o stolicę symboliczną kartkę z życzeniami. Bezpłatną kartkę można było odebrać m.in. w wybranych placówkach Poczty Polskiej, Lotto czy pociągach Express InterCity Premium. Symboliczną pocztówkę można było też wysłać przez internet.

REKLAMA

Kartki trafią do Muzeum Powstania Warszawskiego, które przekaże je adresatom. Dyrektor placówki, Jan Ołdakowski uważa, że akcja wysyłania życzeń do powstańców to wyjątkowy sposób uczczenia pamięci o bohaterach walk o stolicę.

"

Jan Ołdakowski Dla powstańców najważniejsze jest to, by prawda o ich życiu, o ich wartościach, o ich dokonaniach dotarła do najmłodszych

- Powstańcy nie rozumieją często świata współczesnej komunikacji. Za to rozumieją poetykę kartki. Oni strasznie się cieszą, że Powstanie Warszawskie żyje wśród młodych i najmłodszych. Dla nich najważniejsze jest to, by prawda o ich życiu, o ich wartościach, o ich dokonaniach dotarła do najmłodszych - wskazał Ołdakowski. 

Podobne akcje, ale o mniejszym zasięgu, zorganizowano rok i dwa lata temu. Kartki do powstańców pisały wtedy chore dzieci, przebywające w szpitalach.

IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej