Prezydent Andrzej Duda: "fundamentem jest Polska niepodległa"

W państwie demokratycznym spory są naturalne, ale fundamentem jest Polska niepodległa, suwerenna, jedna dla nas wszystkich - powiedział prezydent Andrzej Duda w dniu Święta Niepodległości. Apelował o pracę ponad podziałami nad przygotowaniem obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

2016-11-11, 17:33

Prezydent Andrzej Duda: "fundamentem jest Polska niepodległa"

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele władz państwa uczcili na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie 98. rocznicę odzyskania niepodległości (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także

Powiązany Artykuł

świdnik 1200.jpg
Prezydent Duda w Świdniku: 11 listopada to szczególny dzień w roku

W piątek, w dniu Święta Niepodległości prezydent wziął udział uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Obecni byli też m.in. premier Beata Szydło, wicepremier Mateusz Morawiecki, ministrowie, w tym szef MON Antoni Macierewicz, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele instytucji państwowych m.in. szef Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski i prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, przedstawiciele duchowieństwa, władz wojewódzkich i samorządowych.

REKLAMA

"Marsz, marsz Polonia, marsz dzielny narodzie..."

Źródło: TVP Info

Prezydent w swym wystąpieniu cytował "Marsz Polonii", początkowo zwany Pieśnią Polaków: "Marsz, marsz Polonia, marsz dzielny narodzie, odpoczniemy po swej pracy w ojczystej zagrodzie". "Tę pieśń z tęsknotą, wzruszeniem i marzeniem o odrodzeniu się ojczyzny, śpiewali Polacy w XIX i na początku XX wieku za oceanem. I stało się, spełniło się marzenie ich i wszystkich tych, którzy mieszkali na polskich ziemiach zagarniętych przez zaborców" - powiedział prezydent.

"

Anrzej Duda Polska stała się. Stała się ze zgliszcz, popiołów I wojny światowej, biedna, zniszczona, ale wolna, niepodległa i suwerenna

Mówił, że 98 lat temu, 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów i niewoli, polskie państwo odrodziło się i Polska odzyskała niepodległość. - Polska stała się. Stała się ze zgliszcz, popiołów I wojny światowej, biedna, zniszczona, ale wolna, niepodległa i suwerenna - powiedział Duda.

REKLAMA

Odzyskana niepodległość "dorobkiem pokoleń"

Prezydent podkreślił, że odzyskana 98 lat temu niepodległość "była dorobkiem pokoleń, dorobkiem tych, którzy krzyknęli +nie+ wobec postawy, jaką prezentowali ludzie związani z konfederacją targowicką, z tymi, których nazywano zdrajcami Polski, z agenturą, korupcją, sprzedajnością i prywatą, nieliczącą się z interesami polskiego państwa i polskiego narodu".

- To byli ci, którzy chcieli wolnej, silnej Polski; to był Kościuszko i jego powstańcy, to byli powstańcy listopadowi, styczniowi, wszyscy ci, którzy w konspiracji krwawili się walcząc z zaborcami, których wywożono na Sybir, którzy gnili w kazamatach twierdz, których rozstrzeliwano, katowano, którym zabierano majątki za działalność konspiracyjną, za podtrzymywanie polskiego patriotyzmu - mówił prezydent.

Odbudowa państwa nie była łatwa

Jak mówił, o niepodległość trzeba było znowu walczyć podczas II wojny światowej i po niej, "kiedy nastały ciemne lata zależności od ZSRR, od komunistycznych wpływów w Polsce i przysłanej ze Wschodu władzy, kiedy krwawili się znowu Żołnierze Niezłomni, powstańcy powstania antykomunistycznego, robotnicy w Poznaniu, w Trójmieście, w Radomiu, Ursusie, na Śląsku i wielu innych miejscach".

REKLAMA

"

Andrzej Duda Dziś jesteśmy dzięki tamtemu bohaterstwu i bohaterstwu ostatnich dziesięcioleci znowu w niepodległej i wolnej Polsce.

- Dziś jesteśmy dzięki tamtemu bohaterstwu i bohaterstwu ostatnich dziesięcioleci znowu w niepodległej i wolnej Polsce. Zbliżamy się do 100. rocznicy niepodległości z 1918 roku. Głęboko wierzę, że patrzą na nas dzisiaj z niebios tamci bohaterowie, ojcowie niepodległości i ci, którzy polegli, albo pomarli w walce i tęsknocie za ojczyzną. Ci, którzy o nią walczyli, ją zdobyli - powiedział.

Źródło: TVP Info

- Jestem głęboko przekonany, że wszyscy oni chcieliby, abyśmy w sprawach fundamentalnych, a najbardziej fundamentalną z nich jest niepodległość, byli wszyscy razem. Żebyśmy nie szli w różnych marszach, bo są polityczne swary i mamy różne poglądy i często spieramy się ze sobą - mówił Duda zaznaczając, że w sporach w państwie demokratycznym nie ma nic nienaturalnego.

"

Andrzej Duda Ale są wartości fundamentalne. A tym fundamentem jest Polska niepodległa, suwerenna, jedna dla nas wszystkich i dla naszych rodaków, którzy mieszkają poza granicami

Prezydent podkreślił, że jest normą, że dyskutuje się m.in. o kierunku rozwoju państwa, o ideologiach, o tym co jest potrzebne polskiemu społeczeństwu. - Ale są wartości fundamentalne. A tym fundamentem jest Polska niepodległa, suwerenna, jedna dla nas wszystkich i dla naszych rodaków, którzy mieszkają poza granicami - zaznaczył.

REKLAMA


Źródło: TVP Info

Prezydent mówił, że projekt ustawy o narodowych obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości ma pomóc Polakom wspólnie obchodzić to ważne dla nich święto. Andrzej Duda poinformował po raz pierwszy o przygotowaniu tego projektu rano w radiowej Jedynce.

"

Andrzej Duda Żebyśmy nie szli w innych marszach, dlatego, że są polityczne swary, często spieramy się i mamy różne poglądy

- Żebyśmy nie szli w innych marszach, dlatego, że są polityczne swary, często spieramy się i mamy różne poglądy - mówił prezydent. Jak zauważył, w demokratycznym państwie spieranie się, dyskutowanie o kierunku rozwoju kraju jest naturalne, nie może jednak przysłaniać fundamentalnych wartości, "a tym fundamentem jest Polska niepodległa, suwerenna, jedna dla wszystkich".

REKLAMA

Prezydent zaprosił wszystkich do zaangażowania w przygotowania do obchodów. Wyraził nadzieję, że w 2018 roku, w stulecie odzyskania niepodległości uda się zorganizować jeden marsz ku czci suwerennej Rzeczpospolitej, który połączy różne środowiska.

Źródło: TVP Info

Częścią uroczystości na pl. Piłsudskiego był też Apel Pamięci. Wzywano m.in. konfederatów barskich, kosynierów naczelnika Tadeusza Kościuszki, legionistów gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, żołnierzy księcia Józefa Poniatowskiego, powstańców listopadowych i styczniowych, powstańców wielkopolskich i śląskich.

IAR/PAP/dad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej