„Apteka dla aptekarzy” podniesie ceny leków?

Powrócił pomysł "apteki tylko dla aptekarza". To zdaniem Marcina Piskorskiego, prezesa Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET doprowadziłoby do wzrostu cen leków.

2016-11-14, 21:12

„Apteka dla aptekarzy” podniesie ceny leków?
W Polsce mamy blisko 15 tysięcy aptek i punktów aptecznych.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Dlaczego pomysł wprowadzenia systemu "Apteka dla aptekarza" może doprowadzić do wzrostu cen leków w Polsce, mówi w Polskim radiu 24 Marcin Piskorski, prezesa Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jak tłumaczy, taki system jest bardzo drogi. Świadczą o tym przykłady z Niemiec i Austrii, gdzie w tym pierwszym kraju mamy najdroższe leki w Europie.

Podkreśla, że wprowadzenie tego rozwiązania w Polsce, gdzie są najtańsze leki w Europie, może ograniczyć konkurencję i tym samym podnieść koszty i obniżyć jakość usług.

rynek aptek w Polsce bardzo rozproszony i konkurencyjny

Tymczasem polski rynek aptek jest wystarczająco rozproszony i konkurencyjny - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Piskorski.

Z raportu Fundacji Republikańskiej wynika, że w Polsce mamy blisko 15 tysięcy aptek i punktów aptecznych. 62 procent z nich to apteki indywidualne, i tylko 38 procent sieciowe.

REKLAMA

Dwie trzecie aptek to apteki indywidualne

Jak wylicza Piskorski, ok. 10 tysięcy to apteki indywidualne, pozostałe to apteki sieciowe, czyli należące do przedsiębiorców nie będących farmaceutami.

W sieci 5 tys. placówek

̶  Te 5 tys. aptek sieciowych to 390 przedsiębiorstw, czyli średnia sieć liczy kilkanaście placówek, co oznacza bardzo rozdrobniony i wzajemnie konkurencyjny rynek, mówi gość Polskiego Radia 24.

Tylko 4 firmy posiadają powyżej 100 aptek

Podkreśla, że tylko 4 firmy posiadają na terenie Polski powyżej 100 aptek. Największa z nich skupia w swoim rynku tylko 4 proc. rynku farmaceutycznego.

Przypomina, że w latach 90 - tych XX wieku, kiedy opracowywano nowe zasady działalności aptecznej zdecydowano uwolnić ten rynek i pozwolić, aby prowadzenie apteki było możliwe również przez osoby niemające wykształcenia farmaceutycznego. Niemniej jednak wprowadzono warunek, że w aptece musi być zatrudniony kierownik apteki - farmaceuta.

REKLAMA

Projekt ustawy przewiduje też ograniczenie  możliwości otwarcia apteki, gdy w odległości 1 kilometra znajduje się inna placówka.

Trybunał Konstytucyjny już zanegował pomysł „Aptek dla aptekarzy”

Pomysł "apteki dla paptekarza " nie jest do końca nowy. Wcześniej Trybunał Konstytucyjny uznał niekonstytucyjność takiego rozwiązania z uwagi na nieuzasadnione ograniczenie swobody działalności gospodarczej.

Sylwia Zadrożna , jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej