„Apteka dla aptekarzy” podniesie ceny leków?

Powrócił pomysł "apteki tylko dla aptekarza". To zdaniem Marcina Piskorskiego, prezesa Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET doprowadziłoby do wzrostu cen leków.

2016-11-14, 21:12

„Apteka dla aptekarzy” podniesie ceny leków?
W Polsce mamy blisko 15 tysięcy aptek i punktów aptecznych.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Dlaczego pomysł wprowadzenia systemu "Apteka dla aptekarza" może doprowadzić do wzrostu cen leków w Polsce, mówi w Polskim radiu 24 Marcin Piskorski, prezesa Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jak tłumaczy, taki system jest bardzo drogi. Świadczą o tym przykłady z Niemiec i Austrii, gdzie w tym pierwszym kraju mamy najdroższe leki w Europie.

Podkreśla, że wprowadzenie tego rozwiązania w Polsce, gdzie są najtańsze leki w Europie, może ograniczyć konkurencję i tym samym podnieść koszty i obniżyć jakość usług.

rynek aptek w Polsce bardzo rozproszony i konkurencyjny

Tymczasem polski rynek aptek jest wystarczająco rozproszony i konkurencyjny - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Piskorski.

Z raportu Fundacji Republikańskiej wynika, że w Polsce mamy blisko 15 tysięcy aptek i punktów aptecznych. 62 procent z nich to apteki indywidualne, i tylko 38 procent sieciowe.

Dwie trzecie aptek to apteki indywidualne

Jak wylicza Piskorski, ok. 10 tysięcy to apteki indywidualne, pozostałe to apteki sieciowe, czyli należące do przedsiębiorców nie będących farmaceutami.

W sieci 5 tys. placówek

̶  Te 5 tys. aptek sieciowych to 390 przedsiębiorstw, czyli średnia sieć liczy kilkanaście placówek, co oznacza bardzo rozdrobniony i wzajemnie konkurencyjny rynek, mówi gość Polskiego Radia 24.

Tylko 4 firmy posiadają powyżej 100 aptek

Podkreśla, że tylko 4 firmy posiadają na terenie Polski powyżej 100 aptek. Największa z nich skupia w swoim rynku tylko 4 proc. rynku farmaceutycznego.

Przypomina, że w latach 90 - tych XX wieku, kiedy opracowywano nowe zasady działalności aptecznej zdecydowano uwolnić ten rynek i pozwolić, aby prowadzenie apteki było możliwe również przez osoby niemające wykształcenia farmaceutycznego. Niemniej jednak wprowadzono warunek, że w aptece musi być zatrudniony kierownik apteki - farmaceuta.

Projekt ustawy przewiduje też ograniczenie  możliwości otwarcia apteki, gdy w odległości 1 kilometra znajduje się inna placówka.

Trybunał Konstytucyjny już zanegował pomysł „Aptek dla aptekarzy”

Pomysł "apteki dla paptekarza " nie jest do końca nowy. Wcześniej Trybunał Konstytucyjny uznał niekonstytucyjność takiego rozwiązania z uwagi na nieuzasadnione ograniczenie swobody działalności gospodarczej.

Sylwia Zadrożna , jk

Polecane

Wróć do strony głównej