Prezydent Andrzej Duda z polskimi przedsiębiorcami w Szwajcarii

Trzeciego dnia swojego pobytu w Szwajcarii prezydent odwiedził Politechnikę EPFL w Lozannie, gdzie spotkał się z biznesmenami i naukowcami. Andrzejowi Dudzie towarzyszyli polscy przedsiębiorcy z branży nowych technologii.

2016-11-15, 15:18

Prezydent Andrzej Duda z polskimi przedsiębiorcami w Szwajcarii

Posłuchaj

Michał Grześ z firmy Photon o tym, czego Polacy mogą się nauczyć od Szwajcarów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podczas wizyty na uczelni Andrzej Duda podkreślił, że robi na nim wrażenie to szwajcarskie "połączenie nauki i przedsiębiorczości". Prezydent wskazał, że próbuje z rządem pobudzić podobne procesy w Polsce. Przypomniał, że rząd uruchomił Radę ds. Innowacyjności.

Michał Grześ z firmy Photon - twórca małego interaktywnego robota, który pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie programowania - powiedział, że najważniejsze jest umiejętne wdrożenie pomysłów w biznesowe projekty. - Proces komercjalizacji działa w Szwajcarii dosyć prężnie. Chcielibyśmy to promować i wdrożyć z innymi firmami w Polsce - zadeklarował.

Z kolei Michał Wojas - prezes FlyTech UAV, firmy produkującej innowacyjne latające systemy bezzałogowe - przyznał, że liczy na współpracę ze szwajcarskimi inwestorami. Przedsiębiorca wytłumaczył, że nie produkuje "dronów zabawek" a urządzenia służące policji, straży granicznej czy rolnikom.

Prezydent w Szwajcarii

We wtorek przed południem prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt w Szwajcarii Henryka Sienkiewicza, z okazji 100. rocznicy jego śmierci. Sienkiewicz do Szwajcarii wyjechał po wybuchu I wojny światowej. Zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey i tam został pochowany. Rok 2016 jest rokiem Sienkiewicza. 

REKLAMA

Popołudniu Andrzej Duda spotka się z polskimi naukowcami pracującymi w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN na przedmieściach Genewy. Najważniejszym urządzeniem pracującym w tym instytucie jest Wielki Zderzacz Hadronów. Jego obwód wynosi 27 km. Cała konstrukcja leży od 50 do 175 m pod ziemią. To największe urządzenie badawcze na świecie.

Para prezydencka wróci do Warszawy we wtorek późnym wieczorem.

IAR, prezydent.pl, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej