Jak sobie poradzić z trądzikiem? Oto kilka sposobów
Choć często kojarzy się z okresem dojrzewania, trądzik to problem, który dotyczy osób po trzydziestce i w późniejszym wieku. Jest zjawiskiem, którego często nie da się przeczekać, ale trzeba zwalczyć. Pozostaje tylko pytanie, jak sobie z nim poradzić. Warto poznać sprawdzone sposoby.
2016-11-15, 19:10
Trądzik to choroba
Zmiany trądzikowe są nie tylko defektem skóry, powodem do zmartwień i przyczyną oszpecenia twarzy, to przede wszystkim choroba, którą należy leczyć u specjalisty dermatologa. Trądzik jest zjawiskiem przewlekłym, charakteryzującym się występowaniem zmian wypryskowo-łojotokowych. Objawia się zmianami na skórze, takimi jak: zaskórniki oraz pryszcze. Schorzenie pojawia się najczęściej na twarzy, ale może też występować na dekolcie, szyi, plecach i ramionach. Trądzik rozwija się w trzech fazach: pierwsze stadium to zaskórniki, które wyglądają jak białawe lub czarne punkciki (potocznie nazywane są wągrami). Pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na ramionach, dekolcie czy plecach, czyli w miejscach, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Grudki i krostki to średnio nasilona postać trądziku. Na skórze widać wypukłe, czerwonawe zmiany, które świadczą o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych. Zmiany o barwie sino-czerwonej, w środku wypełnione ropą – to trzecie stadium choroby, w którym zakażenie obejmuje już głębsze warstwy skóry, a głębokie cysty pozostawiają trwałe blizny.
Foto: pixabay.com/Kjerstin_Michalea
Nawilżenie to podstawa
Po umyciu twarzy żelem warto użyć toniku, który zwęzi ujścia gruczołów łojowych i odświeży skórę. Nie powinien zawierać alkoholu, gdyż może podrażnić skórę i pobudzić gruczoły łojowe do jeszcze większej aktywności. Wiele osób błędnie uważa, że jeśli skóra się przetłuszcza, nie powinno już się jej nawilżać. A to właśnie wysuszenie prowokuje gruczoły do wydzielania większej ilości sebum, żeby skórę nawilżyć. Na rynku dostępne są kosmetyki, które nawilżają, ale nie powodują przetłuszczania i jednocześnie są antybakteryjne, zapobiegając zmianom trądzikowym. Niektóre składniki kremów mogą jednak zapychać pory, dlatego należy obserwować skórę i jej reakcję na nowe substancje.
Powiązany Artykuł
Piegi: dodają uroku i charakteru czy szpecą?
Oczyszczanie
Wiele osób udaje się do lekarza, który przepisuje im doustne leki zwalczające trądzik. Niestety nie są one obojętne dla naszego organizmu, mogą uczulać, zaburzać naszą florę bakteryjną, działać toksycznie na wątrobę i wywoływać skutki uboczne. Pamiętajmy, że leczenie antybiotykowe jest obciążające dla całego organizmu i powinno być zarezerwowane tylko dla ciężkich postaci trądziku. Łagodniejsze objawy tej choroby można wyleczyć za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, która wymaga niestety dużo czasu, cierpliwości i regularności. Codziennie należy oczyszczać twarz i złuszczać naskórek z użyciem preparatów przywracających skórze właściwe Ph (najlepiej bezalkoholowych). Rano i wieczorem myjemy twarz żelem przeznaczonym do codziennego stosowania, a raz w tygodniu złuszczamy martwy naskórek peelingiem (enzymatycznym, gruboziarnistym, antybakteryjnym). Trzeba też wziąć pod uwagę, że trądzik może nasilać się przy używaniu kosmetyków kolorowych, dlatego warto zwrócić uwagę, czy większe zmiany na twarzy nie są wynikiem zanieczyszczeń skóry spowodowanych z kolei podkładem, pudrem, różem itp.
Ochrona przed słońcem
Opalanie nie sprzyja żadnemu rodzajowi skóry, a wręcz wszystkim szkodzi – przyśpiesza starzenie i powoduje nowotwory skóry. Trądzikowej cerze nie służy, ale wręcz jej przeszkadza, ponieważ wysusza skórę, a ta po krótkim czasie zaczyna się bronić i wydziela jeszcze więcej łoju. Ważne jest, by w bardziej słoneczne dni, a szczególnie jeśli planujemy wystawianie się na działanie światła słonecznego, nakładać kremy i preparaty z wysokim filtrem. Jeśli jednak możemy unikać nadmiernego opalania, róbmy to. O ochronę przed słońcem trzeba dbać przez cały rok, dlatego nawet zimną należy stosować kosmetyki z filtrem minimum 30 (zwłaszcza gdy używamy kosmetyki z kwasami owocowymi, ponieważ wtedy istnieje ryzyko powstania przebarwień posłonecznych).
REKLAMA
Foto: pixabay.com/chezbeate
Dieta antytrądzikowa
Nie bez znaczenie dla naszej cery jest to, co jemy. To cenna informacja nie tylko dla tych, którzy zmagają się z trądzikiem, ale też dla tych, którzy cieszą się nieskazitelną skórą. I choć nie ma żadnych dowodów potwierdzających tezę, że jedzenie określonych produktów, np. czekolady czy ostrych przypraw, nasila objawy trądziku, nie oznacza to, że można jeść wszystko. Odżywienie ,,od środka” ma większy wpływ niż kosmetyki i inne specyfiki. Warto jeść produkty bogate w witaminę A, która reguluje złuszczanie naskórka (źródła: ryby, wątróbka, jajka, masło, marchew, szpinak, pomidory i morele). Natomiast witaminy B2 (ryboflawina), B6 (pirydoksyna), PP (niacyna) ograniczają łojotok (źródła: ryby, fasola, pełnoziarniste pieczywo, migdały drożdże, soja, banany). Do diety warto włączyć również cynk, który łagodzi stany zapalne i przyśpiesza leczenie trądziku (źródła: owoce morza, ziarna zbóż, pestki dyni, jajka). Jeśli zauważymy, że dane produkty (np. alkohol, kawa, słodycze, pikantne potrawy) nasilają trądzik, powinniśmy ich unikać, a nawet wykluczyć z diety przynajmniej do czasu jego całkowitego wyleczenia. Podobnie może działać nadmiar witaminy B12 (znajduje się w wołowinie, wieprzowinie, mleku i serach) oraz D, a także leki zawierające jod i brom.
Powiązany Artykuł
Moda na brak makijażu. Fenomen #nomakeup
A oto kilka domowych sposobów na pokonanie trądziku:
Źródło: X-news
REKLAMA
Aleksandra Rybińska
REKLAMA