Rosja: przeszukanie w koncernie Rosnano. Bez związku z aresztowaniem ministra?
W moskiewskiej siedzibie rosyjskiej korporacji państwowej Rosnano, zajmującej się nanotechnologiami, trwają rewizje - poinformowały w środę jej służby prasowe. Przeszukania korporacja wiąże z opóźnieniami jej projektu w obwodzie jarosławskim.
2016-11-16, 14:40
Powiązany Artykuł

Minister oskarżony o korupcję. Elity rosyskie w szoku
Rosnano wyjaśniła, że z powodu trudności, jakie miała jedna z partnerskich firm, doszło do opóźnień w budowie obiektu farmaceutycznego NT-Farma w obwodzie jarosławskim. Rosnano wstrzymała wówczas tę inwestycję, rozpoczętą wspólnie z inwestorami prywatnymi w 2009 roku. Jednak w zeszłym roku znaleziono nowego inwestora, Rosnano wznowiła finansowanie projektu i budowę już zakończono. Jak zapewniły służby prasowe, wszystkie działania firmy przeszły ekspertyzę prawną, a decyzje zatwierdzała rada dyrektorów.
Rosnano jest jedną z największych w Rosji firm inwestujących w nanotechnologie. Korporacja realizuje politykę państwową w tej gałęzi przemysłu i występuje jako współinwestor w projektach o znaczącym potencjale gospodarczym i społecznym. 100 proc. akcji Rosnano należy do państwa. Na czele korporacji stoi liberalny ekonomista Anatolij Czubajs, autor rosyjskiej prywatyzacji.
Bez związku z aresztowaniem Uljukajewa?
Dyrektor Rosnano Aleksiej Firsow w rozmowie z radiem Goworit Moskwa zapewnił, że działania śledcze w biurze korporacji nie mają związku z aresztowaniem we wtorek ministra rozwoju gospodarczego Rosji Aleksieja Ulukajewa, oskarżonego o korupcję. "Nie ma żadnych dowodów na to, że jest to jakoś związane ze sprawą Ulukajewa. To historia projektu, który już budził uwagę (...), teraz widocznie pojawiły się dodatkowe pytania" - powiedział Firsow.
Jak przypomniał portal RBK, w 2015 roku kilku byłych menedżerów Rosnano zostało objętych sprawami karnymi. Podejrzenia wobec nich dotyczyły defraudacji. Śledztwo zakończyło się latem br., a byli menedżerowie pozostają w areszcie
REKLAMA
Urodzony w 1956 roku Uljukajew był podobnie jak Czubajs, w przeszłości jednym z najbliższych współpracowników Jegora Gajdara, wybitnego ekonomisty i polityka, architekta reform wolnorynkowych w Rosji. W 1991 roku Uljukajew został doradcą ds. gospodarczych rządu reformatorów, w którego składzie znaleźli się Gajdar i twórca rosyjskiej prywatyzacji Anatolij Czubajs.
IAR/PAP/agkm
REKLAMA