Jak reklamować towary z wyprzedaży?
Do korzystania z promocji przyznaje się aż 97 proc. Polaków, a 44 proc. z nich to osoby aktywnie poszukujące korzystnych ofert - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie MyShop.mobi.
2016-11-18, 09:25
Posłuchaj
O prawach konsumentów w czasie wyprzedaży w audycji Polskiego Radia 24 (Sylwia Zadrożna, Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Co czwartemu Polakowi zakupy sprawiają przyjemność, a co piąty lubi je, gdy może skorzystać z promocji.
Tańszy produkt nie jest gorszy. Można go reklamować - mówiła w Pogotowiu Konsumenckim Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
- Towar kupiony podczas promocji jest towarem pełnowartościowym i przysługują nam wszystkie prawa konsumenta, w tym prawo do reklamacji z tytułu rękojmi. Mamy na to dwa lata od daty zakupu – wyjaśnia ekspertka.
Wyjątkiem jest tylko sytuacja, kiedy towar jest przeceniony ze względu na jakąś wadę. Tej reklamować nie można, ale już inną - jeśli się pojawi - jak najbardziej tak.
REKLAMA
A co z zakupami z innych krajów?
Podobnie jest w wypadku wyprzedaży w pozostałych krajach Unii Europejskiej - dodawała Katarzyna Słupek z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
- Niezależnie czy kupujemy coś w Polsce, czy przez internet dokonujemy zakupu od przedsiębiorcy z Niemiec mamy do samo prawo do reklamacji w ciągu 2 lat. Mamy również prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, gdy towar jest kupiony przez internet. W czasie promocji nasze prawa się nie zmieniają. Wyjątkiem jest sytuacja, w której towar jest przeceniony z uwago na konkretną wadę – tłumaczy specjalistka.
"Towar nie podlega zwrotom"
Jedno z pytań zadała nasza słuchaczka: na wyprzedażach i promocjach najczęściej kupuję ubrania i ostatnio zwróciłam uwagę, że w jednym sklepie - przy kasie - znajdowała się tabliczka z informacją, że „przeceniony towar nie podlega zwrotom. Prosimy o przemyślane zakupy”. Czy jest to zgodne z prawem? Czy takie ubrania - gdyby się coś z nimi stało - mogę reklamować?
Małgorzata Cieloch Ważne jest by trzymać dowód zakupy, najlepiej paragon
- Zareklamować możemy, zwrócić nie możemy. Ważne jest również by trzymać dowód zakupy, najlepiej paragon - odpowiada Małgorzata Cieloch.
REKLAMA
Co z kosztami wysyłki?
Inna ważna sprawa, kto ponosi koszty odesłania na przykład sukienki zakupionej w Mediolanie, którą musimy odesłać, bo jest wadliwa.
- Odsyłanie towaru do innego kraju to już zupełnie inna historia. Jeśli reklamacja zostanie uznana, i otrzymamy zwrot części lub całość pieniędzy lub nowy produkt, to koszty dostawy powinny być wrzucone i tego powinniśmy zawsze się domagać - odpowiada Katarzyna Słupek.
Europejskie Centrum Konsumenckie służy pomocą w sprawach spornych. Trzeba jednak pamiętać, że jego kompetencje nie obejmują zakupów na przykład w Stanach Zjednoczonych.
Bardzo kreatywni handlowcy
Minus 50,60,70 czy 80 % - tak coraz częściej będą wyglądały w najbliższych dniach witryny sklepów. Wielkimi krokami zbliżają się duże wyprzedaże, na które moda przyszła do nas zza oceanu. Wyścig po telewizory, wyrywanie sobie toreb z rąk - czy wręcz walki między klientami o przecenione produkty - tak coraz częściej wyglądają super promocje - a te największe dopiero przed nami.
REKLAMA
Handlowcy coraz częściej kuszą nas różnego rodzaju promocjami. W Polsce i w innych krajach europejskich na razie mało popularny jest Dzień Singla. Furorę robi za to w Azji, gdzie na klientów tego dnia czekają duże wyprzedaże.
- Chiński Dzień Singla został wymyślony na potrzeby wielkiej platformy handlowej, żeby single, które nie mają tak dużo zobowiązań mogli wydać pieniądze na przyjemności. U nas to się dzieje w pierwszej połowie listopada - mówi Tomasz Jaroszek, autor bloga doradca.tv.
A przed nami kolejny super dzień na wydanie sporej ilości gotówki - To Czarny Piątek popularny w Stanach Zjednoczonych, który powoli przyjmuje się również i u nas.
Tomasz Jaroszek Czarny Piątek jest symbolicznym początkiem przecen przedświątecznych
- Czarny Piątek jest symbolicznym początkiem przecen przedświątecznych. Ten dzień zaczyna miesiąc wielkich przecen przed Bożym Narodzeniem. Już widać, że hipermarkety i supermarkety się do tego przygotowują, więc skala przecen może być duża, dodatkowo sklepy mocno konkurują między sobą – dodaje.
REKLAMA
Gdzie najtaniej?
Jednak jak zaznacza profesor Mariusz Trojanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, coraz częściej decydujemy się na zakupy w internecie. Oferta w e-sklepach jest o wiele bogatsza, a często możemy znaleźć interesujące nas produkty w atrakcyjnych cenach.
- Od lat z badań wynika, że dwie kategorie są dominujące. Pierwszą jest odzież i obuwie, kosmetyki są drugą kategorią. A potem za nimi artykuły RTV, AGD, artykuły ogrodowe. Te kategorie dominują w zakupach online – wyjaśnia ekspert.
Badania pokazują, że zakupy w internecie robią częściej mężczyźni niż kobiety - dodaje profesor Trojanowski.
Wszyscy dostrzegający zalety zakupów w sieci mogą zrezygnować z walki o produkty w atrakcyjnych cenach w Czarny Piątek, bo nim - poniedziałek również przyniesie wiele super okazji.
REKLAMA
- Pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia to Cyberponiedziałek, w którym mamy przeceny w sklepach internetowych – dodaje.
Przecena, ale tylko pozorna…
A warto pamiętać, że nie każda super cena - w rzeczywistości jest atrakcyjną ofertą.
- Ceny są mocno powiększane na początku listopada, po to żeby je obniżyć w kolejnych tygodniach. Warto porównać cenę z września, z tą z wyprzedaży – ostrzega specjalista.
Eksperci przekonują, że super dni z super atrakcyjnymi ofertami wprowadzone zostały z myślą o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Praktyka jednak pokazuje, że zakupy świąteczne odkładam i tak na ostatnią chwilę.
REKLAMA
Sylwia Zadrożna, Dominik Olędzki, a
REKLAMA