To był trudny rok dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

To był trudny rok dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale rolnicy tego nie odczuli. Wiceminister rolnictwa, Ryszard Zarucki i prezes Agencji, Daniel Obajtek podsumowali ostatnie 12 miesięcy ARiMR-u pod nowym kierownictwem, określili także najważniejsze zadania na przyszłość.

2016-11-20, 15:42

To był trudny rok dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Ponad 50 proc. gruntów, które zostały zgłoszone w konkursie już znalazło swojego inwestora . Foto: Pixabay

Posłuchaj

ARiMR podsumowuje rok w audycji Agro- Fakty radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

To był trudny rok dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale rolnicy tego nie odczuli. Wiceminister rolnictwa, Ryszard Zarucki i prezes Agencji, Daniel Obajtek podsumowali ostatnie 12 miesięcy ARiMR-u pod nowym kierownictwem, określili także najważniejsze zadania na przyszłość .

Rok temu brakowało pieniędzy na zaliczki dla rolników, nie działał system informatyczny, który ruszył dopiero w połowie stycznia - mówił wiceminister Ryszard Zarucki

- Dzisiaj 85 proc. zaliczek, które są już w wysokości 70 proc. całości dotacji jest wypłacone. Ponad milion rolników dostało zaliczki w wysokości dotychczas niespotykanych. To jest zmiana jakościowa. Tak spektakularnie można podsumować ten rok. To nie było "stoliczku nakryj się", tylko wymagało bardzo dużo pracy - zapewnia gość.

Duże pieniądze z UE

Praca Agencji została uproszczona, a sama Agencja odchudzona o 300 osób. Zachowany jest harmonogram naborów wniosków. Na modernizację gospodarstw już złożono 30 tysięcy wniosków, a o premię dla młodego rolnika ubiega się 3,5 tysiąca chętnych. Będzie więcej naborów - powiedział Daniel Obajtek.

REKLAMA

- Już jest 13 na 8 mld złotych. Największa ofensywa, do której się przygotowujemy będzie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Trzeba też zmienić podejście do tego co już negocjujemy.  Program Rozwoju Obszarów Wiejskich jest już mniejszy o 5 mld zł, ale jest bardziej rozdrobniony, to nie jest dobre dla gospodarki - wyjaśnia gość.

Agencja, jakkolwiek musi działać w uzgodnieniu z Komisją Europejską, ma pewien zakres elastyczności, z którego korzysta. W przyszłości Agencja przygotowuje się nie tyle na nowości, co na innowacje - dodał Ryszard Zarucki.

- Innowacje w rolnictwie, transfer wiedzy, to są działania wspierające postęp w rolnictwie - dodaje.

To ważne, żeby pieniądze, które trafiają na polską wieś, były wydawane sensownie. Bo to naprawdę są ogromne sumy - podkreślił Daniel Obajtek.

REKLAMA

- Na polską wieś do roku trafia od 25 do 27 mld rocznie. Teraz więcej, bo dwie kampanie skumulowały się w jeden rok - dodaje.

Przypomnimy, że do 30 listopada wypłacane są 70-procentowe zaliczki na poczet płatności bezpośrednich za 2016 rok.

Do 17 listopada otrzymało je prawie 1 milion 300 tysięcy rolników.

Aleksandra Tycner, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej