Intronizacja Jezusa Chrystusa na Króla Polski. "Nie lękajmy się takiego aktu"
- Potrzeba wyrazistego poszanowania Bożego prawa, aby stanowione prawo ludzkie nie było ponad nim i nie dochodziło do łamania sumienia człowieka, lekceważenia tego, co etycznie i moralnie dobre - mówił w sobotę przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, biskup opolski Andrzej Czaja. W uroczystościach biorą udział między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.
2016-11-19, 14:00
Posłuchaj
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się msza św., podczas której ogłoszony został Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
Bp Czaja podkreślił w homilii, że trzeba by w naszym życiu królował ten, o którym św. Paweł w "Liście do Kolosan" mówił, że jest obrazem Boga niewidzialnego.
Powiązany Artykuł

1050. rocznica Chrztu Polski
- Nie jest naszym zadaniem ogłaszać Chrystusa Królem, lecz uznać Jego panowanie i poddać się Jego Prawu, Jego woli i zbawczej władzy, zawierzyć i poświęcić Mu naszą Ojczyznę i cały naród, nas samych i nasze rodziny – mówił bp Czaja. - Przybyliśmy więc, by ugiąć kolano i wyznać z wiarą, że Jezus jest naszym Królem, Panem i Zbawicielem, a nawet więcej, chcemy Go przyjąć za Króla i Pana - podkreślił.
Jak zauważył, żeby tego dokonać, trzeba podjąć ciągle aktualne wezwanie św. Jana Pawła II z homilii inaugurującej jego pontyfikat: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi! (…)Nie lękajcie się!".
Mszę transmituje Program 1 Polskiego Radia
- Pragniemy dziś świadomie i uroczyście, osobiście i zbiorowo przyjąć Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Pragniemy wyrazić Mu wdzięczność za Jego niezmienną wierność, za miłosierną miłość Jego Serca – powiedział witając wiernych kard. Dziwisz. Nie lękajmy się takiego aktu. Jezus Chrystus niczego nam nie zabiera, a wszystko daje. Jego panowanie nikomu nie zagraża, bo wyraża się przez miłość, która została ukrzyżowana – podkreślił.
REKLAMA
Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana zostanie ogłoszony po mszy św. przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego.
Z racji uroczystości, która jest jednocześnie zwieńczeniem nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy chrztu Polski, prezydent Andrzej Duda podarował sanktuarium ozdobny Ewangeliarz, używany podczas tej liturgii. W Łagiewnikach jest co najmniej kilkadziesiąt tysięcy wiernych.
Zapraszamy do śledzenia relacji:
14.04
Uroczysta msza w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zakończyła się.
REKLAMA
13.55
Arcybiskup Gądecki: Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe Panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie.
13.50
Trwa uroczyste odczytywanie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisława Gądeckiego.
13.32
13.16
REKLAMA
13.12
12.59
"Zbawienie nie zaczyna się od wyznania królewskości Chrystusa, ale od naśladowania dzieł miłosierdzia przez które on zrealizował królestwo. Kto spełnia dzieła miłosierdzia pokazuje, że przyjął królowanie Jezusa, bo w swoim sercu zrobił miejsce dla miłosierdzia Boga" - cytatem papieża Franciszka biskup Andrzej Czaja zakończył uroczyste kazanie.
12.55
12.37
Biskup Andrzej Czaja: Nie lękajcie się. Nie trzeba się bać, bo Jezus nie przychodzi jak złodziej - nie zabiera, ale daje, uzdrawia i umacnia.
REKLAMA
12:36
Biskup Andrzej Czaja: nie jest naszym zadaniem ogłaszać Chrystusa Królem, lecz uznac jego panowanie i poddać się jego woli.
12.31
Rozpoczyna się kazanie biskupa opolskiego Andrzeja Czai.
12.29
12:28
REKLAMA
12:20
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia rozpoczyna się miłosierdzie słowa.
12.15
12.14
Kardynał Stanisław Dziwisz: Niech nas zjednoczy wspólna modlitwa, w której ogarniamy sprawy naszej ojczyzny, ale także całej Europy, szczególnie w miejscach, gdzie cierpi człowiek.
12.12
Kardynał Stanisław Dziwisz: Chcemy zaprosić Chrystusa do naszych serci i naszych rodzin. Nie lękajmy się tego aktu. Jezus Chrystus niczego nam nie zabiera tylko nam daje. Jego panowanie wyraża się przez miłość, która została ukrzyżowana.
REKLAMA
12.09
Kardynał Stanisław Dziwisz wita sie z uczestnikami uroczystości: pragnimey osobiście przyjąc Jezusa Chrysta za Króla i Pana.
12.00
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach rozpoczyna się uroczystość Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.
koz
REKLAMA