Rząd zajmie się propozycją powołania komisji ws. reprywatyzacji w czwartek

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło we wtorek, że przygotowało projekt ustawy o komisji ds. kontrowersyjnych reprywatyzacji w Warszawie.

2016-11-23, 11:20

Rząd zajmie się propozycją powołania komisji ws. reprywatyzacji w czwartek
Warszawa. Foto: freeimages.com

Posłuchaj

Komisja ws. reprywatyzacji na posiedzeniu rządu. Relacja Kseni Maćczak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

9-osobowa komisja, kierowana przez wiceministra sprawiedliwości lub spraw wewnętrznych i administracji zbada kontrowersyjne przypadki decyzji reprywatyzacyjnych w stolicy - głosi projekt ustawy przygotowany w resorcie sprawiedliwości.

W projekcie ustawy "o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa" zapisano, że powołana ustawą komisja ma być "organem administracji publicznej stojącym na straży interesu publicznego".

- Liczymy, że projekt zostanie szybko przyjęty przez Sejm z uwagi na to, jak ważki problem komisja będzie musiała rozwiązać - powiedział rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

"

Sebastian Kaleta Liczymy, że projekt zostanie szybko przyjęty przez Sejm z uwagi na to, jak ważki problem komisja będzie musiała rozwiązać

- Na przestrzeni ostatnich lat w Warszawie, pod okiem rządów PO-PSL, miała miejsce gigantyczna afera reprywatyzacyjna. Wiele nieruchomości trafiało do zwykłych cwaniaków, którzy podszywali się pod właścicieli, spadkobierców, w rzeczywistości nimi nie będąc. Wiązało się to z krzywdą tysięcy ludzi w brutalny sposób wyrzucanych przez czyścicieli kamienic na bruk - podkreślił minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

REKLAMA

"

Zbigniew Ziobro Na przestrzeni ostatnich lat w Warszawie miała miejsce gigantyczna afera reprywatyzacyjna. Wiele nieruchomości trafiało do zwykłych cwaniaków. Wiązało się to z krzywdą tysięcy ludzi

TVP

Powiązany Artykuł

warszawa1200.jpg
Afera reprywatyzacyjna

Afera reprywatyzacyjna wybuchła pod koniec sierpnia, kiedy "Gazeta Wyborcza" opisała okoliczności reprywatyzacji działki obok Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Wartość działki szacowana jest na 160 mln zł. Miasto zwróciło ją w 2012 roku w prywatne ręce, mimo że wcześniej przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej (otrzymał je Duńczyk Martin Holger). 

Po tym, jak sprawę opisały media, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że zwrot działki przy PKiN był pochopny, a odpowiedzialni są miejscy urzędnicy. Dyscyplinarnie zwolniła dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajko, jego zastępcę Jerzego Mrygonia oraz Krzysztofa Śledziewskiego z BGN pracującego przy decyzji zwrotowej dla Chmielnej 70.

Czym jeszcze zajmie się Rada Ministrów?

Na czwartkowym posiedzeniu (początkowo planowane było na środę) rząd zajmie się też - według zapowiedzi - projektem ustawy obniżającej emerytury i renty funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL.

Rada Ministrów rozpatrzy również projekt noweli ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który zakłada podwyższenie kar za ujawnienie informacji poufnej. W porządku obrad znajduje się też projekt zmian w ustawie zobowiązującej do zgłaszania i rejestracji upraw GMO w Polsce.

Rząd zajmie się projektami dwóch ustaw przygotowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisami wprowadzającymi do tej ustawy. Zgodnie z nimi 100 mln zł rocznie oszczędności ma przynieść likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa i wprowadzenie nowych zasad nadzoru nad mieniem państwowym.

Ministrowie omówią projekt ustawy o ustanowieniu Programu Modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020, który przewiduje m.in. zakup nowego uzbrojenia, sprzętu specjalnego i pojazdów, remonty i przebudowę więzień. Rząd rozpatrzy ponadto projekt noweli ustawy o Służbie Więziennej, który daje możliwość wykorzystywania tej formacji do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Prokuraturze Krajowej.

W porządku obrad jest projekt ustawy o Prokuratorii Generalnej RP, która ma zastąpić obecną Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa. Nowa instytucja nadal będzie reprezentować państwo w postępowaniach przed sądami, ale jej kompetencje będą szersze. Rząd omówi też propozycję zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej ws. składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników.

PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej