Przez 15 lat Program Stypendiów Pomostowych przyznał 20 tys. różnych form wsparcia
Ponad 1100 studentów i doktorantów skorzysta w tym roku akademickim z XV. edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Już 700 z nich, pochodzących z niezamożnych rodzin z małych miejscowości rozpoczęło pierwszy rok studiów.
2016-11-25, 06:00
Posłuchaj
Mamy różnego rodzaju warsztaty, konferencje, a wszystko po to, by młodym ludziom pomóc studiować, i przygotować ich do wejścia na rynek pracy ‒ podkreśla Zofia Sapijaszka. (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Program istnieje od 2002 roku, a inicjatorem powstania była Agencja Nieruchomości Rolnych wraz z Polsko‒Amerykańską Fundacją Wolności.
Konkretna pomoc dla młodzieży
Od początku Programem stypendialnym zarządza Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości z Łodzi.
‒ Program powstał 15 lat temu w odpowiedzi na dosyć poważny problem w dostępie do edukacji, szczególnie na wyższym poziomie, młodzieży pochodzącej ze wsi i małych miast. Rozpoczęliśmy od tych grup, które są najbardziej dotknięte tym problemem ‒ wyjaśnia Zofia Sapijaszka z Fundacji.
Do takich należeli byli pracownicy Państwowych Gospodarstw Rolnych.
REKLAMA
‒ Rola Agencji jest niezmienna, ponieważ od początku istnienia Programu stypendialnego zbiera ona informacje ze szkół, z różnych województw o chętnych, którzy wypełniają wnioski i składają je właśnie w terenowych oddziałach ANR. Wnioski są przekazywane do Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości. My weryfikujemy pochodzenie kandydata z rodziny, środowiska popegeerowskiego ‒ podkreśla Artur Gruszczyński z Agencji Nieruchomości Rolnych.
ANR zbiera informacje ze szkół, z różnych województw o chętnych, którzy wypełniają wnioski i składają je właśnie w terenowych oddziałach Agencji
Z małych wsi i miast ‒ np. do Warszawy
Z takiego środowiska wywodzi się Magdalena Hryniewiecka z mazurskiej miejscowości Żytkiejmy.
‒ Jestem studentką I roku polityki społecznej, na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendium pomostowe uzyskałam dzięki temu, że mój tata pracował kiedyś w Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Ale jednocześnie liczyły się też wyniki maturalne, i sytuacja finansowa rodziny. Jest bardzo duża różnica między otrzymywaniem tego stypendium a sytuacją gdybym go nie miała. Ponieważ w dużym stopniu pomaga mi ono w studiowaniu w Warszawie. Bez niego byłoby to raczej niemożliwe. Dlatego myślę, że jest to bardzo pozytywne dla młodych ludzi, ma na nas dobry wpływ, pozwala nam się rozwijać ‒ wylicza studentka.
Program stypendialny zawsze aktualny
Z czasem program ewoluował, co przypomina Zofia Sapijaszka.
REKLAMA
‒ Nasi studenci przechodzili na drugi rok, i w związku z tym, o ile na I roku są to stypendia dla młodych ludzi z niezamożnych rodzin, którzy osiągają dobre wyniki w nauce, to na starszych latach jest to oferta tylko i wyłącznie dla tych najlepszych. Poza stypendiami naukowymi młodzi ludzie dostają też wsparcie, by pojechać na studia za granicę. Mogą odbywać staże w Stanach Zjednoczonych, ale mamy również ofertę staży krajowych. Mamy różnego rodzaju warsztaty, konferencje, a wszystko po to, by młodym ludziom pomóc studiować, i jednocześnie przygotować ich do wejścia na rynek pracy ‒ podkreśla przedstawicielka Fundacji.
Poza stypendiami naukowymi młodzi ludzie dostają też wsparcie, by pojechać na studia za granicę
Beneficjenci doceniają pomoc
Do najlepszych studentów należy Dominik Wasiluk z Łosic, na wschodzie Mazowsza.
‒ Jestem absolwentem stypendiów pomostowych i otrzymywałem je przez cztery lata studiów. Kończę już ekonomię na SGH i jestem na V roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. W tym roku byłem na stażu w Stanach Zjednoczonych. Program niewątpliwie pomaga studentom z małych miejscowości zacząć studia, zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Oprócz wsparcia finansowego jest to motywacja do dodatkowych aktywności i odnoszenia sukcesów ‒ zaznacza.
Do tej pory przyznano ponad 20 tysięcy stypendiów.
REKLAMA
Do tej pory przyznano ponad 20 tysięcy stypendiów
‒ Tworzymy koalicję partnerów po to, by zwiększyć finansowanie. I dzięki temu mogliśmy na te 15 edycji wydać około 100 mln złotych ‒ dodaje Zofia Sapijaszka.
Jeśli większość stypendystów ma podobne plany jak Dominik Wasiluk, to są to dobrze zainwestowane pieniądze.
‒ Stany Zjednoczone są wspaniałe na trzy miesiące. Ale jestem sentymentalny, uwielbiam Polskę i chcę tutaj być na stałe, ale też gdzieś wyjechać na krótko do pracy, np. na rok czy dwa. Myślę, że jest to bardzo wartościowe doświadczenie i warto z takich okazji korzystać ‒ podkreśla stypendysta.
Wysokość stypendium pomostowego wynosi 500 zł, przez 10 miesięcy roku akademickiego. Ale jeden stypendysta może korzystać z kilku form stypendium, więc ta suma może być wyższa.
REKLAMA
Aleksandra Tycner, mb
Audycja powstała przy współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych.
REKLAMA