Niepewność na rynku. Co dalej z kursem złotego?
To nie jest dobry czas dla złotego. Polska waluta niemal nieprzerwanie od ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich w USA traci na wartości. Część ekonomistów jest jednak dobrej myśli i prognozuje stopniowe umacnianie się złotego.
2016-11-29, 13:58
Posłuchaj
Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP: złoty stracił na wartości po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich w USA (IAR)
Dodaj do playlisty
Piotr Bujak uważa, że złoty będzie się stopniowo umacniał. Główny ekonomista banku PKO BP spodziewa się, że ten proces będzie postępował powoli i zajmie kilka tygodni lub miesięcy.
Piotr Bujak wyjaśnia, że złoty stracił na wartości po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Pojawiły się obawy dotyczące tego, jak gospodarki krajów rozwijających się, takich jak Polska, poradzą sobie po umocnieniu dolara i wzroście stóp procentowych za oceanem. Ekonomista wskazuje, że obserwowane wahania na rynku walutowym nie odbiegają od tych, które obserwowaliśmy w przeszłości.
"Niepewność na rynkach finansowych utrzyma się"
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że niepokój na rynkach finansowych będzie się utrzymywał przez dłuższy czas. Po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych złoty stracił na wartości. Powodem są obawy dotyczące tego, jak gospodarki krajów rozwijających się, takich jak Polska, poradzą sobie po umocnieniu dolara i wzroście stóp procentowych za oceanem.
Monika Kurtek wyjaśnia, że źródła niepewności obserwujemy nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie. Chodzi między innymi o zaplanowane na niedzielę referendum konstytucyjne we Włoszech oraz wybory we Francji i w Niemczech, które odbędą się w przyszłym roku.
REKLAMA
Ekonomistka podkreśla, że w tej sytuacji inwestorzy nie są skłonni do ryzyka i kupują aktywa uznawane za bezpieczne, jak dolar, czy frank szwajcarski.
Średni kurs dolara w Narodowym Banku Polskim wynosi dziś 4 złote i 18 groszy, euro kosztuje 4 złote 43 grosze, a frank szwajcarski 4 złote i 12 groszy.
Marcin Kiepas, główny analityk easyMarkets:
Źródło: Newseria
REKLAMA
IAR, awi
REKLAMA